Az Aegon Irodalmi Díj és a vele járó 3 millió forint nyertese 2020-ban Nádasdy Ádám, aki a Jól láthatóan lógok itt című kötetért veheti át az elismerést.
„Nádasdy Ádám versei úgy szólnak hozzánk, ahogy a barátainkkal beszélgetünk: amikor váratlanul elmondanak valami bizalmasat, és mi tudjuk, hogy most a legtöbb, amit tehetünk, ha meghallgatjuk őket. Csakhogy
Nádasdy verseinek olvasásával nem is a szövegekkel, de magunkkal vagyunk figyelmesek:
ha odafigyelünk rájuk, magunkról tudhatunk meg valami bizalmasat. A Jól láthatóan lógok itt egy megkapóan eleven verseskönyv a villanófényként felragyogó felismerésekről.” – olvasható a könyvhöz készült ajánlóban. Nádasdy Ádám a halálközeliség kihívásával, a szerelem és az elvágyódás kérdéseivel egyaránt foglalkozik, és formai sokszínűség jellemzi költészetét, amelyben a szonetteknek és a szabad verseknek egyaránt szerep jut.
A döntőbe jutott könyvek:
- Barnás Ferenc: Életünk végéig (Pesti Kalligram)
- Csabai László: A vidék lelke (Magvető Könyvkiadó)
- Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb (Magvető Könyvkiadó)
- Láng Zsolt: Bolyai (Jelenkor Kiadó)
- Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt (Magvető Könyvkiadó)
Idén az öt esélyes könyv közül az egyetlen verseskötet nyert.
Széchenyi Ágnes irodalomtörténész, a díj zsűritagja ezekkel a szavakkal méltatja a szerző költészetét:
„Nádasdy Ádám sokoldalúsága – több évtizedes egyetemi működése és tiszteletet parancsoló műfordítói munkássága, a világirodalom néhány alapművének újrafordítása – eddig önmagának szinte ártó módon háttérbe szorította a jelentős költői életművet. Ez ugyan nem tölt meg hosszú könyvespolcokat, nem is volt sokáig egészen folyamatos, de
utolsó, díjazott kötetében mégis figyelemre méltó poétikai váltással megújította a magyar lírának az elmúlással kapcsolatos versbeszédét.
Belátó, gyengéd és mégis kihívó kapcsolódást alakított ki Arany János, Ady Endre hagyományához éppúgy, mint a közelmúltban elvesztett Esterházy Péterhez. Modernizálta és átírta a patetikus hagyományt. A férfi-férfiszerelem intim feltárulkozásával és vállalásával nagykorúsította a kortárs magyar irodalom egyik új témáját, s tett bátor és bátorító lépést mindenfajta másság elismertetéséért.”
Forrás: Aegon Irodalmi Díj, borítófotó: Áfra János