A debreceni Hal Köz Galériában állítják ki annak a magyar festőnek a műveit, akinek ugyan nevéről itthon oly’ keveset hallottunk, a világ különböző városaiban viszont számtalan tárlata volt – olvasható a Hajdú-Bihari Napló honlapján.
Szabó József rejtőzködve élte életét, alig hagyott maga után könnyen elérhető nyomokat, éppen ezért nem is volt különösen ismert a magyarok körében. Többek között Milánóban, Genben, Zürichben, Párizsban és Észak-Amerikában azonban biztosan voltak kiállítva festményei, melyekről Jerome Bosch vagy Salvador Dalí stílusa is eszünkbe juthat. Mintegy bizonyítékként hírnevére és tehetségére pedig Debrecenben is bemutatják műveit idén február 13-tól március 19-ig.
Károly Ferenc, a Hal Köz Galéria tulajdonosa szerint azért érdemes megnézni a festő kiállítását, mert ilyet még soha nem láthattunk. Hiába a Dalí-féle beütés, Szabónak megvan a saját stílusa – ezt Jean Jacques Vidal művész fogalmazta meg a híres Paul Valery Múzemban 1980-ban, amikor a magyar festő tárlata megnyílt ott. Károly Ferencet az alkotó unokaöccse kereste fel, hogy az segíthessen méltó módon ápolni és megismertetni a 2010-ben elhunyt rokona hagyatékát.
Szabó egy francia kis faluban élt visszavonultan, a saját kezűleg felújított gyönyörű kúriájában. Festményeit nagyon apró ecsetvonásokkal alkotta meg, majd szinte soha nem érezte egésznek a műveket, így többször újra elővette őket tovább gazdagítani. Különlegességnek számít még, hogy az ábrázolt alakjain egyszer sem volt látható fedetlen fül. Már csak sejthetjük, hogy azért lehetett ez, mert egykor választania kellett a zene és a festészet között.
Forrás: Napló.hu