Kedveled az olasz irodalmat? Szereted Salvatore Quasimodo, Luigi Pirandello vagy más itáliai alkotók írásait? Érdeklődsz az irodalomtudományi kutatások iránt? Foglalkoztat a műfordítások, videóanyagok vagy tudományos dolgozatok készítése? Ha igen, az alábbi pályázatra érdemes odafigyelned!
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Olasz Tanszéke, az ELTE Irodalomtudományi Doktori Iskola Italianisztikai Programja és a Balatonfüredi Költőverseny „Quasimodo” Alapítvány az alábbi, fiataloknak szóló témákat írja ki a Költőverseny 25. jubileumi rendezvényéhez kapcsolódva.
Tudományos dolgozat doktoranduszok részére
a) Itáliában a középkortól napjainkig:
Az irodalomtudományi (filológiai, poétikai, műfajelméleti, irodalomtörténeti) viták és a szépirodalom egymásra hatása Itáliában a középkortól napjainkig
b) Aktuális művészeti téma – fordítás:
Fordítás a Pirandello-szakirodalomból, illetve általában a 20. sz. második felének szakirodalmából (tanulmány, esszé – lehet részlet is)
Versfordítás kortárs költőktől Pirandello tiszteletére
Kortárs novella fordítása Pirandello emlékére
Egyetemisták részére
a) Az irodalom és a társművészetek kapcsolatának kérdései Itáliában a középkortól napjainkig
b) Aktuális művészeti téma – fordítás
Versfordítás kortárs költőktől Pirandello tiszteletére
Kortárs novella fordítása Pirandello emlékére
Fordítás a Pirandello-szakirodalomból, illetve általában a 20. sz. második felének szakirodalmából (tanulmány, esszé – lehet részlet is)
Egyetemisták, középiskolások részére (15-20 éves korig)
Egy választott Quasimodo-vers feldolgozása (zene, film, videoklip, animáció)
A pályázatok maximális terjedelme:
Tanulmányoknál 20.000 karakter (szóközökkel együtt)
Versfordításnál maximum 2 darab és összesen 200 sor
Tanulmányfordításnál maximum 12.000 karakter (szóközökkel együtt)
A pályázatot 5 példányban kérik eljuttatni 2017. április 30-ig az alábbi levelezési címre: Salvatore Quasimodo Közalapítvány, Cserép László titkár, 8230 Balatonfüred, Szent István tér 1.
A bíráló bizottság tagjai:
- Dr. Szörényi László irodalomtörténész, a MTA Bölcsészettudományi Kutató Központ Irodalomtudományi Intézetének és a SZTE Bölcsészettudományi Karának professor emeritusa
- Dr. Szkárosi Endre irodalomtörténész, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Olasz Nyelv és Irodalom Tanszékének egyetemi tanára, doktoriprogram-vezető
- Dr. Dávid Kinga egyetemi adjunktus, SZTE Bölcsészettudományi Kar Olasz Tanszék
- Dr. Török Tamara egyetemi adjunktus, ELTE Bölcsésztudományi Kar, Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék
- Dr. Puskás István a Római Magyar Akadémia igazgatója, egyetemi adjunktus, Debreceni Egyetem, BTK, Olasz Tanszék
Díjazás:
A témák első helyezettjeit meghívják 2017. júniusában Rómába, a Római Magyar Akadémia programjaira (repülőjegyet, szállást biztosítanak). A díjazottak a Debreceni Egyetem BTK Olasz Tanszékének különdíjában részesülnek, s meghívást kapnak 2017. szeptember 8-9-én Balatonfüredre, a jubileumi Quasimodo Nemzetközi Költőverseny eredményhirdető ünnepségére és kísérőrendezvényeire. A díjazottak szállásáról, teljes ellátásáról a szervezők gondoskodnak. A díjazott műveket közzéteszik az Italianistica Debreceniensis című kiadványban, illetve a Tempevölgy című balatonfüredi irodalmi folyóiratban.