A Malter Filmfesztivál idén negyedjére foglalkozik fiatal, független alkotók műveivel. Az esemény különlegessége, hogy mielőtt a szakmai zsűri díjazná a versenyfilmeket, azokat zenei fesztiválokon és klubokban vetítik le a közönségnek.
A nyírbátori kötődésű programra a korábbi években filmszakos hallgatók vizsgafilmjein keresztül (Mojzes Milojev Zsanett – Vénusz átvonulása), kezdő filmes alkotók díjnyertes alkotásain át (például Deák Kristóf – Mindenki) a független játékfilmekig ( Nemes Gyula – Zéró) sokfelől gyűjtöttek alkotásokat.
Az esemény korábban név nélkül futott a Nyírbátori Deathcrew Fesztiválon, de tavaly már a Debreceni Nagyerdei Víztoronyban is helyet kapott a kezdeményezés. A fesztivál célja, hogy itthon minél többen megismerjék, a kortársaink milyen műveket hoznak létre, s hogy kapcsolat alakuljon ki az alkotók és a befogadók között.
Az idén nevezett filmeket vándormoziszerűen turnéztatják különböző hazai fesztiválokon, amelyek szervezői úgy gondolják, a fiatal filmesek hangja megértő fülekre találhat. A helyszínek között lesz a Miskolci Tanya! Gyere fel, a tállyai Kerekdomb Fesztivál, az Ördögkatlan Fesztivál és a Debreceni Egyetemi Színjátszó Találkozó. Ez utóbbi keretében a debreceni Apolló Mozi nagy termébe lesznek levetítve a nevezett filmek, és egy októberi díjátadó keretében az alkotókat is elhívják az eseményre.
Azok, akik jelentkezni szeretnének a vetítésre alkotásaikkal, két szekcióban tehetik meg: egész estés film, rövidfilm. A műfajok terén is több kategóriát hoztak létre, ezek a fikciós film, a dokumentumfilm, az animáció és a filmetűd. A fesztiválokon körülbelül 50 rövidfilmet és 10 egész estés filmet lesz lehetőség levetíteni (MP4-formátumban vagy DVD-n), s mindegyik beválogatott filmet lejátsszák majd az összes állomáson.
A pályázatra 2016. január 1. után készült alkotásokkal lehet nevezni, és érdemes angol feliratot is csatolni a filmek mellé, hogy a külföldi fesztiválozók is jobban élvezhessék a vetítéseket. A jelentkezéskor meg kell adni a mű címét, játékidejét, valamint az értesítési címet, valamint el kell küldeni legalább egy zárt online linket vagy egy előzetes kópiát június 1-ig a szervezőknek.
A fesztivál nem tud vetítési díjat fizetni, de érdemes nevezni, hiszen a filmek megismertetése a közönséggel, az alkotások promotálása a fesztivál közösségi oldalain közelebb viheti az művek fiatal készítőit a közismeretséghez, és felkeltheti a forgalmazók, ügynökök és gyártók figyelmét.
A Malter Filmfesztivál a közönségszavazás megszervezése mellett szakmai zsűrit is felkér, akik díjazzák a legjobb rendezést, forgatókönyvet, képi világot és színészi alakítást.
Nevezési díj nincs. A jelentkezéshez a DeathCrew oldalán található nevezési lapot kell kitölteni, majd a filmmel együtt elküldeni azt e-mailben (malterblog@gmail.com) vagy postai úton (Malter Blog, Nyírbátor, 4300, Akácfa utca 36.). Érdeklődni a következő telefonszámon lehet: 06 20 426 02 03.
Minden előzetes képi és sajtóanyag bekerül a fesztivál archívumába. Ha egy alkotást elfogadnak, arról visszajelzést kap az alkotó. A végső programot július 1-én állítják össze a szervezők, akik elfogadás esetén szerződésben jelentik ki, hogy a filmekből semmilyen anyagi hasznuk nem származik, illetve az idei állomásonkénti vetítés után az alkotásokat nem terjesztik tovább, azokról nem készítenek másolatokat.
Ha a beküldött anyag esetleg megsérül, a fesztivál szervezői nem tudnak felelősséget vállalni az anyagi károkért, ezért nem érdemes eredeti kópiát küldeni. Hibás vagy sérült fájlok esetén a szervezők e-mailben kérhetnek újraküldést. Ha egy filmet neveznek a fesztiválra, azt visszavonni nem lehet.