Watling Street címmel írt könyvet John Higgs arról az Angliát átszelő ősi útról, amely a Canterbury meséktől a Star Wars-ig számtalan történetet ihletett meg.
Ez az út már az újkőkorban is északnyugati-délkeleti irányban vezetett ott, ahol ma a wales-i Anglesey-től Angliába, Doverbe az A2, majd A5 autópálya tart. Időközben használták a rómaiak, majd a középkorban egyike volt a négy királyi országútnak. Úgy tűnik, mindig is fontos szerepet töltött be, és már az eredetét is mítoszok borítják. A történet szerint az utat Belinus, a britonok királya építtette, akinek mitikus alakja a pogány napisten Belenus-hoz kötődik.
A Watling Street azóta is évszázadokon keresztül ihletett történeteket, szinte nincs olyan alakja a brit irodalomnak, akihez ne lenne ilyen vagy olyan módon köthető. Geoffrey of Monmouth a tizenkettedik században arról írt, hogy a fiatal Merlin sárkányai hogyan rombolták le Vortgern tornyát Dinas Emrys-ben, ami már a rómaiak érkezése előtt az úton feküdt. Ezen az útvonalon zarándokoltak Chaucer alakjai a Canterbury mesékben, és Robin Hood terveinek is színhelyül szolgált egy középkori balladában. De elhajtott itt James Bond is a Holdkeltében.
A filmek sem maradnak ki John Higgs könyvéből. Az A5-ös mellett állnak London külvárosában az Elstree Stúdió épületei, így az ott forgatott vagy utómunkázott filmek is összekapcsolhatók a Watling Streettel, ilyen A Birodalom visszavág is. Doctor Who pedig az út több pontján felbukkant már különböző történelmi korokban a sorozat évadai során. Legközelebbről talán Thomas Middleton színdarabja köthető az úthoz, ami a nevében is viseli azt, ez a The Widow of Watling Street.
A John Higgs könyvében szereplő út átszeli az országot és sok jelentős pontot köt össze, ezért köthető hozzá ilyen sok történet – amihez a naponta átutazó százezrek hozzátehetik a magukét.
Forrás: BBC, kiemelt kép: Peter Mackenzie