Balajthy Ágnes debreceni irodalomtörténész-kritikusnak ítélték oda az idei Bodor Béla-díjat a kuratórium egyöntetű szavazása alapján.
A Bodor Béla-díjat 2013 végén alapította a 2010-ben elhunyt író, költő, kritikus családja: felesége, Tunyogi Erzsébet, valamint lánya, Bodor Emese. A Bodor Béla születésnapjához, február 24-hez közeli napon átadott díj célja az, hogy elismerje az egyedi hangvételű, önálló gondolatokat megfogalmazó, 35 év alatti kritikusokat.
A család által felkért szakmai kuratórium (Kemény István, Margócsy István, Németh Gábor, Szilágyi Zsófia) döntése alapján az első kitüntetett 2014-ben Lengyel Imre Zsolt volt, majd 2015-ben Zelei Dávid, 2016-ban pedig Sipos Balázs vehette át az elismerést.
2018-ban a kuratórium úgy döntött, kikéri magyar folyóiratok kritikarovatainak és az eddigi kitüntetetteknek a véleményét, megkérdezve őket, kit javasolnának a díjra, majd a beérkezett javaslatokból választják ki a díjazottat. A kérdésre válaszolt az Alföld, az Élet és Irodalom, a Jelenkor, a Kalligram, a Kortárs, a Korunk, a Magyar Narancs, a Műút, a Tiszatáj, a Litera, a Revizor Online, illetve Zelei Dávid, Lengyel Imre Zsolt és Sipos Balázs.
A jelölések áttanulmányozása után a kuratórium Balajthy Ágnesnek ítélte oda a Bodor Béla-díjat. Balajthy Ágnes 1987-ben született, Debrecenben él. Számos lapban publikál (pl. Alföld, Tiszatáj, KULTer.hu, Műút), egyszerre figyel a magyar- és világirodalomra, a JAK-füzetek egyik szerkesztője, a Szkholion felelős szerkesztője, a Debreceni Egyetem Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének munkatársa.
Ahogy a 2017-es év legjobb kritikáit szemléző Zelei Dávid írta Balajthy Ágnesnek a Tiszatáj 2017/6-os számában megjelent írásáról: „Szövege sűrű, mint a jól sikerült tejbegríz: rengeteg információval ellát, és pontos képet ad arról, milyen jellegű szövegre is készüljünk Szilasi kötetét megvásárolván, de nem fekszi meg a gyomrunkat: igazi nyalánkság a nyárelős Tiszatájból.”
A díjat Bodor Béla családja a közeljövőben személyesen adja át Balajthy Ágnesnek.
Borítófotó: Szőcs Petra