200 ezer népdal került fel a Hungaricana oldalára az MTA BTK Zenetudományi Intézet hangos térképe jóvoltából. Meghallgathatjuk, mit énekeltek a falunkban vagy városunkban régen, de böngészhetjük a térképet azért is, hogy megtaláljuk, melyik dalban szerepel pl. a zsiráf.
A térkép nem korlátozódik Magyarországra.
Az egész Kárpát-medencéből szerepelnek dallamok az adatbázisban, de Lipcse, Kijev, Isztambul és más városok is képviseltetik magukat egy-egy hangfelvétellel, továbbá 300 körüli felvétel került az adatbázisba az oroszországi Volgavidékről a Zenetudományi Intézet hangarchívumából.
A 12 ezer órányi anyag nagy része népdalokat ölel fel.
A dalokkal harminc, ötven vagy akár száz évvel korábbra utazhatunk vissza, hogy meghallgassuk, mit énekeltek magnóra, lemezre vagy kottába helyiek és a távoli rokonok.
A hangarchívum Kodály Zoltán gyűjtéseiből is tartalmaz felvételeket.
Az adatbázis felsorolásos és térképes formában is teljesen szabadon hozzáférhető. Sőt, a jövőben csak még gazdagabb közkincs lesz, a projektvezető Bolya Mátyás ugyanis elmondta: az írásos feljegyzések mellett filmfelvételekkel tervezik bővíteni. A mozgóképek a néptáncok világába engednek majd betekintést.
Forrás: Index.hu