Nagy-Britanniában a fekete könyvterjesztők szerint komolyan megnőtt az igény a fekete szerzők műveire, ami egyértelműen jelzi a strukturális hiányosságot. Ezért hosszútávon csak abban látják a megoldást, ha a kiadók és a többi könyvesbolt is lépést tart az érdeklődéssel.
Írországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban októberben tartják a Black History Month-ot, vagyis ilyenkor igyekeznek kollektíven mélyebbre ásni a történelemben, hogy mi vezetett a feketék mai szociokulturális helyzetéhez.
Ez a tematikus fókusz és a Black Lives Matter mozgalom is felfelé húzta a fekete szerzők könyveinek eladási mutatóit.
Az Afrori Books webshopot Carolyn Bain azért alapította, mert elégtelennek találta a fekete reprezentációt a brit könyvkiadásban. Az online könyvesbolt júliusban indult mellékes projektként, ám azóta napi tízórás munkát ad Bainnek, a visszatérő vásárlóknak köszönhetően ugyanis szárnyalnak az eladások. Nem ez az egyetlen könyvesbolt, ami a The Guardiannek megnövekedett érdeklődésről számolt be: a Jacaranda és a New Beacon Books is hasonlót tapasztalt.
Bain szerint ugyanakkor az a cél, hogy az olvasók ne csupán októberben érdeklődjenek a fekete szerzők iránt.
„Hosszútávon célom és reményem, hogy már ne az a könyvesbolt legyünk, amely fekete szerzők műveit árulja, hanem csak egy könyvesbolt,
mert nem kell már majd ezt kiemelnünk, de ettől még hosszú, hosszú út választ el.”
Júniusban az eladási statisztikák történetében először került a szépirodalmi és az ismeretközlő toplisták élére brit fekete női szerző, Bernardine Evaristo és Reni Eddo-Lodge személyében. Ugyanakkor nem csupán a vásárlásokon keresztül látszik a változás igénye az irodalmi életben.
A Penguin Random House is részt vesz a kezdeményezésben, hogy a kötelezők közé kisebbségi szerzők művei is kerüljenek.
Megalakult a Black Writers’ Guild érdekvédelmi szervezet is, mely a nagy kiadóknál igyekszik változásokat elérni.
Forrás: The Guardian, borítókép: Giles Clement