A tökéletesen összehangolt fények függőlegesen folytak a színpad mögött. A kiváló zenészek produkciója által szerzett koncertélményben fürdőzve táncoltam, bólogattam, lélegeztem, és olvadtam eggyé a hangok és fények kavalkádjával Bonobo régóta várt koncertjén, amely úgy volt zseniális, ahogy azt az brit zeneművész megálmodta.
Mielőtt tovább olvasnál, kérlek, üzemeld be a legjobb minőségű hangszóródat vagy fülesedet, és utazz velem együtt a Fragments albumára.
Most végre csak koncertre jöttem. Feloldódni professzionális zenészek nagyszabású koncertjében. Élvezni a tökéletesen kitalált fényeket, és azt a hangtechnikát, amit egy ilyen rendezvény megengedhet magának. Egyszóval: szórakozni, kikapcsolódni, eljárni a törzsi táncot, mindezt a lehető legmagasabb színvonalon.
És ez alapján tízből tíz pontos az este.
Bonobo zenéjével közel tíz éve találkoztam, amikor a trip-hop műfajában találtam meg az akkori hangulatomnak leginkább megfelelő zenei irányzatot. Számomra könnyen befogadható, de mégis komplex hangzásvilágot biztosított; folyamatosan lekötötte a figyelmemet. A 2010-es Black Sands egy ízig-vérig trip-hop album, és bár ebben az időben még kevésbé figyeltem tudatosan a hangzásra, valamiért már akkor is kimagaslónak éreztem a maga zsánerében. Így került a figyelmem középpontjába az angol zenész. 2017-ben a Migration némileg melankolikusabb dalai néhány meghallgatás után a zenei perspektívámon kívül estek, mivel akkoriban nyakig voltam a psychill és a chillgressive hömpölygésében.
Aztán jött a Fragments. Ez a csodálatosan hangszerelt, akusztikus és elektronikus hangok tökéletes összhangjából származó utazás. Amikor láttam a naptárban, hogy ezt Budapest közepén élhetem át a Papp László Sportarénában,
egyből arany betűkkel véstem be a naptáramba.
Az Aréna eleve biztosít egy grandiózus teret, amely messze túlmutat az általam megszokott klubkoncertek hangulatán. Tetszett, azonnal tudtam azonosulni a professzionális szervezéssel, a produkció igényeihez mért méretekkel és technikával.
Először a színpadon lévő hangszerek tűntek fel, illetve, hogy itt valóban egy élőzenés koncertről lesz szó. Bonobo alapos körültekintéssel választotta ki zenésztársait. Az albumot indító Polyghost című számot a multi-instrumentalista Miguel Atwood-Ferguson közreműködésével hallhattuk, ahogy a Shadowsban Jordan Rakei új-zélandi-ausztrál zenész, énekes, dalszövegíró és felvételi producer lépett színpadra. Az Otomo című dalban a londoni DJ és producer, O’Flynn kapott szerepet. A csapathoz csatlakozott Jamila Woods is, és az ő személyével
máris bejött a multidiszciplináris és multikulturális sokszínűség.
Az amerikai énekesnő munkássága kiterjed a feketékhez köthető feminizmusra és az identitástudat vizsgálatára a feketék körében, de költőként is ismert. A keleti hatást Joji, japán rapper, komikus, énekes-dalszerző hozta el számunkra a From You című dalban. A zárást Day by Day címmel Kadhja Bonet vendégszereplésének is köszönhettük.
Érezhetően csapatmunka, amit a színpadon látunk, amelyet egy tökéletesen a középpontból alkotó karmester fűzött fel egy közös szálra. A zenészek sajátságos muzikális egyvelege egy szerteágazó utazást biztosított. Amikor egy bizonyos szintre eltávolodtunk a tengelytől, a következő számban Simon Green, vagyis Bonobo gyönyörű dinamikával újra az egységes koncepciót szólaltatta meg.
Az album egyébként gyönyörű ívben utaztat.
Érzelmi dinamikák széles spektruma tud megnyílni egy-egy merengős, lassú, szintis témában, hogy utána, fogalmam nincs, mennyi idő múlva azt vegyem észre, hogy a tökéletesre komponált basszusok tengerében öt ember helyét elfoglalva veretem, mint tinikoromban egy masszív hardtechno partin.
Egyre inkább látom értelmét a nagyobb produkciók koncertjeinek megtekintésében. A zenészek munkásságának diverzitása, a professzionális szervezés mind-mind új szintre emeli az élményt. Verbalizálhatatlan érzések kavalkádja, tánc, önfeledt szórakozás, top minőségű zenei élmény. Ezt adta ez a zseniális koncert, amely után feltöltődve léptem ki a gyönyörű novemberi éjszakába.
Bonobo: Fragments Tour 2022, Budapest, 2022.11.29., Papp László Sportaréna.
A képek Bonobo Facebook-oldaláról származnak, ezen a turnén, de nem a budapesti koncerten, hanem az ausztrál állomásokon készültek.