Míg a kereskedelmi csatornák még mindig egymás ellen vetélkednek, hogy kinek vannak jobb zenei tehetségkutatói, addig a háttérben kisebb, mégis sokkal összetettebb körökben mérhetik össze tudásukat a kezdő zenekarok. A tavalyi év sem szűkölködött ilyen eseményekben, sőt, több esetben nemcsak a győztes formáció, de a többi helyezett is hírnévre tett szert. Az alábbiakban az alternatív dalversenyek legtehetségesebb indulóiról olvashattok, akik 2015-ben váltak ismertté.
10. Somebody Call 911, a Roxiget második helyezettje.
A 2013-ban debütált, többnyire indie rock vonalon mozgó zenekar korábban a Roxigeten is elindult, akkor a hatodik helyig jutott, de a kitartó munkának köszönhetően 2015-ben már a második helyet kaparintotta meg. Amellett, hogy az ezüstérmet zsebelték be, további két díjat is hazavittek, mégpedig a legjobb énekesnek és a legjobb dobosnak járó kitüntetést. Az első kislemezük I Hear You címen jelent meg – érdemes belehallgatni és lecsekkolni, miért is kaptak ennyi díjat idén. Bivalyerős tizedik hely, gratulálunk!
9. Junkie Jack Flash, a Roxiget és az Öröm a Zene tehetségkutató nyertese.
A rock and roll továbbörökítésének jegyében 2012-ben alakult banda Pécsről indult hódító útjára. A Junkie Jack Flash vendégeskedett már a Kiscsillag, a Punnany Massif és a Junkies előtt is. Dalaikra a vagányabb gitár-basszusgitár-dob szólamok mellett a karakteres szaxofonbetétek is jellemzőek. Első nagylemezük 2014-ben jelent meg, továbbá három EP-vel is büszkélkedhetnek a srácok. Hab a tortán, hogy a hazai Hard Rock Rising tehetségkutatóját is ők nyerték, úgyhogy nagy hiba lett volna, ha nem kerülnek fel toplistánkra. A megérdemelt kilencedik hely tehát a Junkie Jack Flash-é.
8. AWS, az ÉTER Fesztivál egyik legkiemelkedőbb tehetsége.
Az AWS zenekar már lassan tíz éve van a szakmában. A fiúk két nagylemezt jelentettek már meg és több klipet is készítettek, egyet például az I Love Suzuki nevű kampány jóvoltából. Az őszi szezonban a legtöbb nagyvárosban megfordultak, és megmutatták, milyen is az a modern metál. Érdemes megemlíteni a frontember, Siklósi Örs ersch nevű produkcióját is, amelynek keretében kevésbé kemény dalok is napvilágot látnak a Cseh Tamás Program támogatásával. Csak így tovább, AWS, veletek vagyunk!
7. Soul Surge, az Éter Fesztivál győztese.
A Soul Surge első számának hallatán ülve táncra perdültünk – már ha létezik ilyen mozdulatsor. A dinamikus popot, funkot és hip-hopot játszó formáció frontembere Herby Shaw, dél-afrikai rapper, aki 2012-ben egy jammelés alkalmával ismerkedett meg Sánta Dániel dobossal, és nem sokkal ezután meg is alakult a zenekar. Pályafutásuk során felléptek már a PASO és a Halott Pénz előzenekaraként, szeptemberben megjelent albumukon pedig nem más a vendégelőadó, mint Sena, az Irie Maffia dívája, de KRSA-val is kollaboráltak már. Egy biztos: róluk még sokat fogunk hallani, hiszen a Cseh Tamás Program zsűrije is felfigyelt rájuk.
6. The OD (Oceans Divided), a Dobbantó Tehetségkutató Fesztivál második helyezettje
A The OD azért is lopta be a szívünkbe magát, mert a pörgős, jazzes, alternatív hangzás mellett női énekhangok is fellelhetők a dalaikban, ami ebben a listában egyedülálló. A Dobbantó verseny második helyezettjeinek nyereménye egy Hegyaljás fellépés lett volna, ami mint tudjuk, elmaradt. A banda életében komoly változás állt be időközben, hiszen énekesnőcsere is történt a házuk táján, de a nehézségeket leküzdve novemberben megtartották első koncertjüket az új felállásban. Üdv a középmezőnyben, srácok!
5. Mongooz and The Magnet, a Dobbantó nyertese.
A KiMitTube-ot is megjárt három fiatalember formációja már önmagában figyelmet érdekel: egy pécsi csapatról van szó, melyben egy norvég, egy ír és egy magyar zenész játszik. Ahhoz, hogy ez a jazzes-rockos-popos-blues-os hangzás létrejöhessen, kellett egy univerzális nyelv – ez pedig a közös zenei ízlés volt. Több teltházas fellépésen vannak túl a fiúk, és nemrégiben jelent meg az első EP-jük. Tapasztalatból mondjuk, hogy a listánk ötödik helyéig menetelő banda koncertjén nem fogtok egy helyben állva fröccsöt szürcsölgetni, úgyhogy amint tehetitek, iktassatok be egy Mongooz-bulit!
4. Vár Be Q, a Talentométer közönségdíjasa.
Talán ez a legkirívóbb együttes a listán, hiszen a Vár B Q nevű formációban nincs énekes. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium jazz tankszakos diákjai alkotta csapat olyan zenét próbál a közönség számára előadni, ami egyszerre újító és hagyományőrző. A dalokban a jazz elemeit a blues, a funky, illetve a magyar, valamint a balkáni népzene is átjárja. Eklektikus hangzás, kortárs határátlépő törekvések, izgalmas dalok: a Vár B Q a negyedik helyezést zsebelte be nálunk.
3. SWAMP, a Talentométer legjobbja.
A zenekar annyira friss, hogy még az első születésnapjukat se ünnepelhették meg, tavaly alakultak. Metálban utaznak, de a műfajra jellemző keményebb, markánsabb hangok mellett dallamosabb vokális elemeket is hallhatunk tőlük, amelyek a nagyérdemű számára sokkal befogadhatóbbá teszik a produkcióikat – ezt az októberben megjelent EP-jük is bizonyítja. Az öttagú SWAMP-ról biztosan hallunk még, hiszen a tehetségkutatós nyereményeik felhasználásával országszerte népszerűsíthetik majd magukat. Ennek annyira örülünk, hogy megelőlegezünk egy harmadik helyet a SWAMP-nak.
2. Middlemist Red, a Nagy-Szín-Pad! egyik kiemelkedő csillaga.
A neo psych-ben nyomuló Middlemist Redről már tuti, hogy hallottatok, hiszen az Arctic Monkeys utánérzést keltő négytagú formáció már több mint három éve zúz, és nemrég mi is elkaptuk őket néhány szóra. 2014-ben jelent meg az első nagylemezük, a Supersonic Overdrive, amit azóta már rongyosra hallgattunk. A hazai elismerések mellett külföldön is felfigyeltek már a srácokra, a Deezer például beválogatta őket Young Guns című versenyének legjobb négy csapata közé, amelyet végül meg is nyertek.
1. Ocho Macho, a Nagy-Szín-Pad! győztese.
A szombathelyi bázisú Ocho Macho 2003-ban alakult, azóta több korong is napvilágot látott tőlük, ám az igazi áttörésre 2015-ig kellett várniuk. A VOLT–Sound–Sziget triumvirátusból a legnagyobb nevek előtt léphettek fel, több tízezer néző előtt. Az Ocho Machot nem lehet beskatulyázni egy zenei kategóriába, a ska, a reggae, az indie, a latin műfajában egyaránt otthonosan mozognak. Az aranyérmet nekik szántuk, méghozzá azért, mert ők mutatják a legjobb példát az induló zenekaroknak: történjék bármi, megéri zenélni, és ha elég kitartóak és tehetségesek vagytok, nektek is lehetőségetek lesz headlinerként fellépni.
Kiemelt kép: Middlemist Red.