A magyarhangya által szervezett online filmfesztivál az izlandi Rúnar Rúnarsson filmjének győzelmével végződött. Az Európai Unió által támogatott közönségedukációs program száz tagja által nyertesnek szavazott Sparrows tavasszal kerül a hazai mozikba.
2015. december 4-én indult a Scope100 zártkörű online filmfesztivál. A programba beválogatott 100 filmértőnek 2016. január 17-én éjfélig kellett kiválasztania 10 fesztiválkedvenc film közül, hogy melyiket tartják a hazai pályán legígéretesebbnek. Az online fesztivál mellé a magyarhangya egy forgalmazói – esztétikai mini szabadegyetemet is szervezett, melyet Varró Attila filmesztéta vezetett. A közös vetítéseken a Scope100 közönség fele személyesen is részt vett, a beszélgetések, viták később zárt Facebook-csoportban tovább folytatódtak. Az élő vitákról videofelvétel készült, melyet online a vidéki ScopeKözönség is láthatott.
A résztvevőknek a nekik legjobban tetsző 5 filmet kellett sorba állítaniuk és pontozniuk. A szavazás január 17-én éjjel lezárult, a magyar Scope-nyertes megnyerő fölénnyel a Sparrows lett. Az izlandi film 2016 tavaszán kerül a mozikba. A forgalmazás közösségi alapon működik majd, a kampány megtervezésében a Scope100 tagjai is részt vesznek.
Sparrows
Rúnar Rúnarsson rövidfilmjeivel már tengernyi fesztiválszereplést tudhatott magáénak, amikor 2011-ben Cannes-ban bemutatták Tűzhányó című nagyjátékfilmjét egy nyugdíjba vonult, házsártos halászemberről, ami után az egyre szélesebb körben elismert izlandi mozi egyik új ígéretének kiáltották ki. Második filmjében, a Sparrowsban egy 16 éves fiú költözik vissza részeges apjához Reykjavikból a Nyugati Fjordokhoz, hogy ott próbáljon meg a körülményekhez képest normális, felelősségteljes döntéseket hozva felnőtt emberré válni. A film legfontosabb erényének az izlandi építészeti sajátosságok és tájak izgalmas bemutatását tartották a kritikák, az éjszakákat a helyi- és időszaki adottságoknak megfelelően nélkülöző dráma képi világát dícsérve. A film zenéjét a Sigur Rós korábbi tagja, Kjartan Sveinsson szerezte, a vágója többek között a Lavinán és Lars von Trier Nimfomániásán dolgozott a Sparrowst megelőzően. A filmet torontói premierjét követően San Sebastianban a legjobb filmnek járó Arany Kagylóval jutalmazták, elnyerte az Ezüst Hugo-díjat, de a legjobb film díját nyerte el Varsói Filmfesztivál, Sao Pauloban és Thessalonikiben.
A Sparrows előzetese:
A magyar Scope100 Top5 listája:
1. Sparrows
2. Chevalier
3. Much Loved
4. Frenzy
5. The Here After
A Scope100 program a további résztvevő országokban a következő eredménnyel zárult (nem hivatalos végeredmény):
Reality / Csehország
Sparrows / Norvégia
The here after / Belgium
In the crosswind / Ausztria
Frenzy / Lengyelország
A Sparrows Norvégiában is nyert, Belgiumban pedig 2. helyezést ért el.
Magyar film is szerepelt a nemzetközi mezőnyben: a Liza, a rókatündér harmadik lett Norvégiában.
A SCOPE100 programot a Francia Intézet támogatta.