A Magyar Nemzeti Levéltár a reformáció és a protestáns egyházak kincsei után kutat. Kulturális adatbank, pedagógiai projekt és vándorkiállítás is része lesz a levéltár reformációhoz kapcsolódó nagyszabású projektjének. A protestáns kincsek összegyűjtésébe egy fényképpel mindannyian bekapcsolódhatunk.
Kapcsolódj be te is egy fényképpel a protestáns emlékek gyűjtésébe!
Hogyan jelent meg a reformáció a magyar történelemben? Mit adott a magyar kultúrának? Segíts te is egy protestáns kulturális adatbank létrehozásában: Küldj egy fényképet a körülötted lévő templomokról, iskolákról, gyülekezeti házakról, neves protestáns személyek szülő- és lakóházáról, síremlékéről, szobrokról, emléktáblákról, képi ábrázolásokról, melyeknek köze lehet a reformációhoz és a protestáns kultúrához.
A 2017-es jubileumi év végére az érdeklődők virtuális sétát tehetnek majd a reformáció és a protestáns egyházak történetének nyomai között. A Reformáció Emlékbizottság által támogatott projekt részeként már folyik a levéltári anyagok feltárása. Az Országos Levéltár kutatása két szálon fut majd: a Mohács utáni fél évszázad (1526 – 1570) hagyatékát térképezi fel, emellett határon túli levéltári anyagokon keresztül is vizsgálja a reformáció terjedését a volt szabad királyi városokban. Ehhez csatlakoznak majd a megyei levéltárak egyéni kutatásai is.
Elindult az a központi platform is, mely hírt ad az Országos Levéltár és a megyei levéltárak projektjeiről, eredményeiről, aktuális rendezvényeiről, és emellett ízelítőt nyújt a reformáció magyar kultúrtörténeti hozadékából.
Dr. Rácz György, országos levéltári főigazgató-helyettes köszöntő beszédében hangsúlyozta, a most induló projekt a reformáció olyan írásos emlékeit próbálja feltárni, melyek a magyar történelem és kultúra meghatározó dokumentumai és melyek a jelenre is nagy hatással lehetnek. Sok, eddig még a kutatók előtt sem ismert dokumentum kerül majd a nyilvánosság elé.
„A feltárt anyagokból 2017 végéig létrejön az eddigi legjelentősebb adatbázis a reformáció hazai történetéről, ami továbbfejleszthető lesz, újabb izgalmas kutatásoknak adhat majd teret. Az érdeklődők a kulturális protestáns adatbank mellett vándorkiállításokon, rendezvényeken, nyílt napon, konferenciákon ismerkedhetnek meg a kutatás eredményeivel. Emellett pedagógiai foglalkozás is várható, mely keretén belül a résztvevők virtuális utazást tehetnek Wittenbergbe, megismerhetik a korszak legfontosabb eseményeit, emblematikus személyiségeit, a reformáció magyarországi történetének legfontosabb fordulópontjait” – mondta el Dr. Fülöp Tamás, megyei ügyekért felelős főigazgató-helyettes.