A Sotheby’s Contemporary East londoni aukcióján június 7-én is született egy magyar rekord, amikor Szűcs Attila festménye eddig példátlan módon a kikiáltási ár négyszereséért kelt el, ám ugyanennek az eseménynek a francia aukcióján Reigl Judit egyik alkotásáért olyan magas összeget fizettek, ami élő magyar művész munkájával még nem fordult elő.
A művésznő képeinek értéke az utóbbi években felértékelődött, például már előző év novemberében is közel 100 millió forintot adtak az egyik művéért, szintén a Sotheby’s aukcióján. Ezután a gyűjtők között elterjedt a hír, miszerint magasabb árosztályba lépett az alkotó, sőt Makláry Kálmán műgyűjtő-galériás szerint amellett, hogy már így is számos magyar és külföldi galériában megtekinthetők Reigl Judit képei, az életműve kevésbé népszerű műfajú részét, így például a grafikáit is piacra dobhatják.
A most elkelt mű fél évszázadig volt ugyanannak a francia magángyűjteménynek a része. Reigl Judit 1955-ben készített Kitörés-sorozatának ezen darabjáért 411 ezer eurót, azaz 129 millió forintot fizetett az új tulajdonosa; eddig kilencjegyű összegért nem vásároltak meg élő magyar alkotó készítette festményt.
Reigl Judit egy másik képe 115 ezer fontért (45,5 millió forintért) kelt el szintén ezen a napon, június 7-én a Sotheby’s londoni árverésén, nyolc másik magyar művész munkájával együtt. El Kazovszkij Vénusz kertje IV. című vászna 13 750 fontért kel el, Szűcs Attila egy alkotása 16 250, Havadtőy Sámuel egy munkája 11 875, Nádler István egy vászna 10 ezer fontért cserélt gazdát. Kepes György egy művét 3750 fontnál ütötték le, míg az aukción két munkával jelen lévő Maurer Dóra egyik alkotása 8125, míg a másik 5250 fontért talált vevőre.
Forrás: Artportal / MTI