A József Attila Kör (JAK) idén is meghirdeti tagjai számára a Solitude-pályázatot Stuttgartba, az Akademie Schloss Solitude kastélyába. A három hónapra szóló ösztöndíjra jelentkezni 2016. július 30-ig lehet.
A 2016. október–decemberi időszakra 1 ösztöndíjas helyre lehet jelentkezni.
A stuttgarti ösztöndíjas személyéről a korábbi Solitude-ösztöndíjasokból, valamint a programfelelősökből álló mindenkori JAK–Solitude kuratórium dönt, ezúttal Krusovszky Dénes, Nagy Ildikó Noémi, Selyem Zsuzsa, Nemes Z. Márió, Lóránd Zsófia, valamint Tóth Kinga, a JAK–Solitude csereprogram programvezetője és Gaborják Ádám, a JAK elnöke. A nyertes pályázatot a szigligeti JAK-táborban hirdetik ki.
Amit a program kínál:
– ösztöndíj (1 000 euró havonta)
– szállás: Akademie Schloss Solitude-ben, a kastély egy apartmanjában (konyha, fürdőszoba, háló- és lakótér)
– utazási költségek (egyszeri oda-vissza út)
– biztosítás
– projektfinanszírozás (felolvasóestek, fordítások – a konkrét megvalósulásról az ösztöndíjas, a JAK és a fogadó fél közösen egyeztetnek)
A német nyelvű kötetmegjelenés nem része az ösztöndíjnak, erről a fogadó partner dönt.
Jelentkezni a megadott időpontra lehet, amennyiben a kuratórium által kiválasztott pályázó ezen időpontban mégsem tudja igénybe venni az ösztöndíjat, a következő legtöbb szavazatot kapott jelentkező megy helyette. Az ösztöndíj nyertese a következő évben újra beadhatja pályázatát. Kivételes esetben (a lemondás okainak megvizsgálását követően) a kuratórium megpróbál egyeztetni az Akademie Solitude-del az időpontcserét illetően.
A pályázó kapcsolatba kerülhet az ott lakó 35-40, a világ minden tájáról érkező művésszel. Az együttműködés nem nemzetközi csupán, a partnerek változatos profiljából adódóan interdiszciplináris is, ennek következtében azok a jelentkezők, akiknek vannak elképzelései arról, hogyan kapcsolnák össze irodalmi munkájukat egyéb, elsősorban vizuális művészeti ágakkal, előnyt élveznek. Kiemelten fontos a jelentkezők nyitottsága a fogadó partner, a célország és annak kultúrája felé.
A jelentkezés feltételei:
– a jelentkező legyen a JAK tagja
– nem múlt el 40 éves (azaz a JAK-os korhatár érvényes)
– a jelentkező befejezte tanulmányait (PhD- vagy azzal egyenértékű, illetve magasabb szintű képzésben résztvevőkre ez nem vonatkozik)
– jól beszél angolul, németül vagy franciául (az angol nyelvtudás erősen ajánlott, ennek hiánya nagyon megnehezítheti a kinti kommunikációt, különösen a többi ösztöndíjassal, ezt a kuratórium a szavazáskor figyelembe veszi)
A jelentkezéshez csatolni kell (magyarul és a fenti idegen nyelvek egyikén)
– a jelentkező önéletrajzát (nyelvtudás és szakmai tapasztalat megjelölésével)
– publikációs és lehetőség szerint recenziós listát
– egy oldalas munkatervet a külföldön töltendő három hónapról
– a jelentkező elérhetőségeit (elsősorban e-mail és telefon)
A jelentkezéseket a JAK címére várják nyomtatott és elektronikus formában. További információt ide kattintva található, valamint a tothxkinga@gmail.com címen lehet még érdeklődni.