A tranzit.hu kortárs művészeti program A szívünk egy másik ország – A barátság mint alternatíva egy normális világban című kiállításával egy független világot mutat be, ahol elrugaszkodásra van lehetőség a társadalom elvárásaitól, ideálképeitől és normáitól, szabadok, önazonosak lehetnek az emberek, és semmilyen norma nem határozza meg, hogy kivel hogyan élhetnek, kit hogyan szerethetnek. A tárlat július 30-ig látogatható.
A szívünk egy másik ország olyan témákkal foglalkoznak, mint a homoszexualitás, a queer és a feminista nézőpontok, szó esik punkokról, meleg szaunákról, és szocializmusbeli drag performanszokat is lehet látni.
A társadalomra, baráti kapcsolatokra is nagy figyelmet fordítanak, utóbbiban a másik megtapasztalása által önmaga lehet az ember, és ezért ez nem csupán az intimitás legtisztább megnyilvánulása, de kritikus fénytörésbe helyezi a szeretet normatív intézményeit is. A kiállítás túlmegy a privát tér intim egységén, és rámutat arra, hogy a barátság mint életforma magában hordozza a politikai ellenállás lehetőségét is. A társadalom által előírt szerepek és viselkedésminták folytonos megkérdőjelezésének kollektív gyakorlata tehát felforgató erejű lehet, és hozzájárulhat a készen kapott értékek fokozatos újragondolásához, a kapcsolatok, személyiségek megváltozásához.
A budapesti Stúdió Galériában látható kiállítás művészei Pauline Boudry & Renate Lorenz, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Elmgreen & Dragset, G. B. Jones & Bruce LaBruce, Rodolf Hervé, Király Tamás, pr csoport, Karol Radziszewski, Schmied Andi, Szász Lilla, Ryan Trecartin, Jana Želibská; több nemzetközi alkotó is először szerepel Magyarországon.
Kapcsolódó programokat is tartanak:
június 22., 18 óra: kurátori tárlatvezetés
június 30., 20 óra: Alföldi Róbert tárlatvezetése a Budapest Pride programjának részeként
július 1., 16 óra: kurátori tárlatvezetés angol nyelven
július 1., 18 óra: From Judith Butler’s Kinship to Family Queer
Christiane Erharter performatív előadása (angol nyelven)
július 8-9.: Anetta Mona Chişa nyilvános előadása és workshop
július 21., 18 óra: kurátori tárlatvezetés
július 28., 18 óra: Karol Radziszewski: Kisieland (2012)
vetítés és nyilvános beszélgetés a közép-kelet-európai queer művészet lehetőségeiről
július 30.: finisszázs
A kiállítás kurátorai Muskovics Gyula és Soós Andrea.
A bemutatott művek némelyike nyíltan szexuális tartalmú, a kiállítás fiatalkorúaknak nem ajánlott.
Bővebb információ ide kattintva olvasható, és Facebook-esemény is elérhető.
Borító: Pauline Boudry / Renate Lorenz