Úgy tűnik, a zenei újságírók mostantól mindenféle cinizmusukat félredobhatják, ha koncertekről írnak, ugyanis egy új, ausztrál kutatás igazolta azt az egyébként korántsem meglepő tényt, hogy a rendszeres koncertlátogatás boldogabbá teszi az életet.
A Victoria’s Deakin Egyetem kutatói ezer ausztrál lakost kérdeztek meg a koncertekkel kapcsolatban, és ezalapján jutottak arra, hogy e rendezvények látogatása bizonyítottan jó hatással van az emberekre. Azok, akik rendszeresen vesznek részt olyan közösségi élményben, amely zenével kapcsolatos – legyen az egy fesztiválon vagy egy szórakozóhelyen –, elégedettebbek az életükkel, mint mások.
Az eredmény magját a közösségi aspektus adja. A kutatás szerint az, ha valaki otthon, egyedül hallgat rendszeresen zenét, nincs ugyanolyan hatással a társadalmi jólétére, illetve jól létére, mint a koncertlátogatás. A tanulmány arra is rávilágít, hogy valóban igaz, hogy ha valaki a magányról szóló dalokat részesíti előnyben, az a személy magányosabb.
Furcsa módon a zenészeknek megoszlik erről a véleménye. Bár meglehet, gyakran önti el elégedettségérzés őket a pályafutásuk során, sokan közülük jóval rövidebb életet élnek, ami az életvitelükkel is kapcsolatba hozható persze.
A kutatás eredményét magunkra vonatkoztatva sem cáfolhatjuk, evidensnek tűnik: azért megy el az ember egy-egy koncertre, hogy jobban érezze magát. A változatosságtól színesebb lesz az életünk, és ha rendszeresen járunk ilyen eseményekre, a nagy közösségi eseményeket kísérő euforikus élményt az életünk részévé tehetjük. Aki megtanulja, hogyan engedje el magát egy zenei eseményen, elégedettebb és boldogabb lehet, megszabadulhat a koncertek között felgyűlő stressztől.
Forrás: CoS