Múzeum épül a Temze partján Londonban, hogy árapály idején a folyó vizét, annak életét, erejét egy „fordított akvárium”-ból figyelhessék meg az érdeklődők.
Evgeny Didorenko várostervező szerint hamarosan pontot tesznek a végére annak a kérdésnek, hogy a Temze Múzeum (Thames River Museum) hol is lenne a legideálisabb helyen. Az intézmény létrehozása egy okos megoldás lehet, hiszen amellett, hogy a nyilvánosság többet tudhat meg a folyóról, a part egy kihasználatlan szakaszát is újra élettel töltenék meg. Ez egy olyan projekt, amely újabb értéket teremthet Londonban.
Didorenko szándékosan választotta a Queen’s rakpartot, ami ideális helye lehet a létesítménynek. Ez a terület az áruszállítás tekintetében történelmi helyszín, ám mára elhagyatottá vált, így a fejlesztéseknek itt megfelelő teret lehetne adni.
Az árapályok között 8 méter különbség is lehet a rakparton, így a múzeumba belépő nézelődők száma korlátozva lesz. Didorenko dizájnja megragadja a magas és alacsony áradások látványának izgalmát, mindezt egy belső perspektívából. A méretes fordított akvárium ablaka megteremti annak lehetőségét, hogy hatalmába kerítse a látogatókat a Temze ereje. A várostervező úgy írja le ezt, mint egy igazán különleges, egyedi élményt, hiszen a folyó belsejében zajló erők reflektálnak az élettel teli London városának pulzálására.
A projekt másik funkciója egy folyamatos, járókelőbarát töltés biztosítása, amely a folyópart jelenleg megközelíthetetlen részét könnyebben elérhetővé teszi anélkül, hogy a lakosoknak nagy kerülőt kellene tenniük. Továbbá a múzeum tetején egy nyilvános strandot is elhelyeznek, így elősegítve, hogy a terület újra vonzerővel bírjon.
Összhangban azzal, hogy a múzeum nagy szerepet tulajdonít a londoni folyó történelmének, régészeti kincseinek, egy földrétegeket érzékeltető kijelzőn bemutatják, elmesélik azt is, milyen szerepe volt a folyónak a múltban, feltárva titkait, amelyek jelenleg a föld alatt rejteznek.
Forrás: My Modern Met