Megkezdődött a falfestés a debreceni MODEM-ben, ahol a művészeti központ év végi pályázatán legjobbnak ítélt tervek alkotói tölthetik meg a mintegy 250 négyzetméternyi felületet képi narratívával.
A tavaly novemberben meghirdetett pályázat fő kérdése: „Lehet-e kortárs a freskó?” A jelentkezőktől olyan történettel rendelkező vagy történet nélküli képet vártak tematikai megkötés nélkül, amely atmoszférájában kapcsolódik a keresztény kultúrkör szellemi és lelki hagyatékához. Mivel az alkotók a kiállítótér fehérre festett gipszkarton falaira festenek, a freskó szó csak a köznyelvben meghonosodott elnevezésként értelmezhető, valójában gyorsan száradó anyagokra épülő szekkót készítenek.
„A pályázatra összesen 50 pályamunka érkezett az ország minden részéről, valamint határon túlról is. A három fős szakmai zsűri – Golda János Ybl-díjas építész, Kónya Ábel, a MODEM művészeti vezetője, valamint Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész – tíz alkotást választott ki, amelyeket (látvány)tervezőik január 10-én kezdték felfesteni a MODEM „white cube” tereiben. Az alkotók Chicagótól kezdve Budapesten át Záhonyig különböző városokból érkeztek és érkeznek a MODEM-be, de Debrecenben született vagy még jelenleg is itt élő-alkotó művészek is teret, illetve falat kaptak a művészeti központban” – olvasható a művészeti központ Facebook-oldalán.
A „freskókiállítás” megnyitóját 2017. január 21-én 16 órától tartják, ahol ünnepélyes keretek között átadják a legjobbaknak ítélt munkákért járó díjakat is. A műveket február 19-ig tekinthetik meg a látogatók a MODEM II. emeleti kiállítóterében. A művekről professzionális fotódokumentáció készül, azonban a tárlat zárásával a falfelületeket lefestik, hogy előkészítsék őket a következő kiállításhoz, tehát a szekkók csak fénykép formájában maradnak meg.
A fotókat Lukács Tihamér készítette.