Arany Lajos debreceni újságíró vehette át idén a Jókai-díjat Komáromban. A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, a budapesti Falvak Kultúrájáért Alapítvány (FKA), valamint Komárom város Jókai Mór születésének 192. évfordulójára is emlékezve adta át a díjat irodalmi pályázata győztesének.
A tanárként és anyanyelvi lektorként is munkálkodó Arany Lajos az arany díszoklevelet és Jókai Mór kezének márványlapon elhelyezett gipszmásolatát kapta elismerésként. A Jókai-díjat idén 11. alkalommal ítélték oda.
A Jókai-regényekből készített filmek elemzése és összehasonlítása az eredeti regénnyel című pályázatra 5 jeligével ellátott pályamű érkezett, a végeredményről a hazai és külföldi magyar szakemberekből álló zsűri a magyar kultúra napján döntött. A legfeljebb 25 oldalas pályaművek értékelése alapján a pályázatok alkotói a minőségre fektették a hangsúlyt. Az értékeléskor a zsűri figyelembe vette a pályaművek tartalmát, eredetiségét, hitelességét, az alkotók saját kutatásainak és élményeinek leírását, az innovatív szándékot, a stilisztikát, a címadást, a különféle formai kritériumok betartását és a mellékelt képanyag minőségét.
A díjnyertes pályamű írója, Arany Lajos 12 regényt elemzett, s azokat összehasonlította a filmekben látottakkal. Legalaposabban Az aranyembert értelmezte, miközben a tudományosság kritériumainak betartása mellett élvezetes, olvasmányos pályaművet nyújtott be. További arany díszoklevéllel jutalmazták a csongrádi dr. Szenczi Ibolyát, míg a budapesti dr. Bérczessy Lajos, a ceglédi Veres Tamás és az oroszlányi Varga Lajos a megmérettetésen való részvételéért kapott oklevelet.
Arany Lajos a köszönőbeszédében a kultúra jelentőségét hangsúlyozta: „Bennünket, díjazottakat ez a megtisztelés arra is kötelez, a jövőben minden tőlünk telhetőt megtegyünk azért, hogy még többen olvassanak Jókai-műveket és más klasszikus magyar remekeket. A kultúrgagyik idején végre a valódi értékek vegyék át a főszerepet. Az emberek szomjazzák az igazi értékeket, csak meg kell kínálnunk azokkal őket. Ezennel itt és most kezdeményezem, hogy ez ügyben fogjunk össze.” A Jókai-díjas alkotó Debrecenben él, újságíró, a Stádium című országos hírlap olvasószerkesztője, a Reformátusok Lapjának és a Szókimondó című hajdúszoboszlói folyóiratnak a munkatársa, óraadóként tanít a Debreceni Egyetemen, s a helyi Református Kollégium tárlatvezető-sajtósaként is tevékenykedik.
Keszegh Margit egyesületi elnök az átadáson elmondta, a Jókai-díj 2006-ban a budapesti Végh József és a 2005-ben elhunyt Szénássy Árpád mérnök, komáromi helytörténész (a Magyar Kultúra két Lovagja) ötlete alapján született. A pályázat határokon átívelő jelentőségűvé vált, s felvidéki, magyarországi, Mura-vidéki, újvidéki és erdélyi jelentkezők is megkaphatják a díjat.
A pályázat következő évfolyamának témája az Arany János-emlékév kapcsán: „Arany János időskori lírájának időszerűsége.” E témakörben várják az újabb, jeligés tanulmányokat.
Forrás: Hírek.sk