A debreceni b24 Galéria keresi azokat az építészet, tájépítészet, művészet vagy dizájn szakos egyetemi hallgatókat, akik szívesen vállalnák az intézmény 800 négyzetméteres udvarának átalakítását, hogy az a fiatalok kedvelt közösségi helyszínévé válhasson.
A b24 Galéria XIX. századi épülete és belső udvara Debrecen első sétálóutcájában, a Csokonai Színház, a művészmozi és több iskola közelében található. A város kortárs művészeti színtere egy olyan szociális környezet kialakítására törekszik, amely kiállításai, programjai mellett az Y és a Z generáció mindennapi életének, a város szellemi alapú, alulról építkező alkotói közösségeinek otthonos és inspiráló közegéül szolgálhat. Az utcabútor-tervező pályázatra tehát olyan mobil, könnyen installálható berendezési tárgyak terveit várják, amelyek környezet- és kommunikációteremtő erővel bírnak.
A pályázatnál figyelembe kell venni a bútorok várható napi használatát: általában 15–20 fő, rendezvények esetén akár 80-100 fő részére is alkalmas bútorcsoportok terveire van szükség.
A tervezéskor figyelembe kell venni két alapvetően eltérő funkciót: jelen lesz a mindennapos használatra szánt, akár fixen kialakított bútorcsoport, mely rendezvények esetén a teljes udvart „belakó” mobil elemekkel egészülhet ki. A rögzített elemeknél 3 fókuszterületet említenek, melyek a tervezés során akár felül is bírálhatók:
- A galéria hátsó épületrésze melletti, a galériával szoros kapcsolatban lévő GALÉRIAUDVAR
- A bejárati kapu felől is meghatározó látványt nyújtó impozáns TŰZFALUDVAR
- A bejárati kapu utáni nagy gesztenyefa környezete mint FOGADÓTÉR
A fix elemek kialakításánál fontos szempont, hogy az udvar gépjárművel megközelíthető legyen a főkapu és a telek hátsó sarka felől is.
A készítendő tervvel kapcsolatos kritériumok:
- fenntarthatóság, megvalósíthatóság, környezetbarát látásmód
- ötletgazdag kiegészítő funkciók beépítése a bútorcsoportba
- innovatív technológiák használata
- köztéri, tartós kültéri használatnak megfelelő anyagok
- egyedi, a funkciót szem előtt tartó design
- a bútorcsoportnak és szerelhetőségének minél egyszerűbb kidolgozása
- a bútorcsoport 15–20 fő, rendezvények esetén akár 80–100 fő részére is használható legyen
A pályaművek benyújtandó munkarészei és formai követelmények:
- max. 2 db A/2 méretű tabló digitális, PDF formátumban
- helyszínrajz az udvar többféle használatáról min. m = 1:200
- terepmetszetek min. m = 1:200
- részletrajzok a bútorokról min. m = 1:20
- min. 4 db látványterv a bútorok udvaron belüli elhelyezéséről
- műszaki leírás
A pályaműveket digitálisan kell benyújtani 2017. november 17. éjfélig, a következő címre: info@b24galeria.hu. A pályázathoz szükséges dokumentumok letölthetők a galéria honlapjáról.
A pályázatot 3 tagú szakmai zsűri bírálja el: China Tibor (Debrecen főépítésze), Szentirmai Tamás DLA (építész, a Debreceni Egyetem Építészmérnöki Tanszékének vezetője), Wesselényi-Garay Andor PHD (építész).
A Modem Nonprofit Kft. díjairól a zsűri 2017. december 15-én dönt. A jelentkezőket a pályázat kiírója, a b24 Galéria ezt követően értesíti.
- 1. helyezett: 200.000 Ft
- 2. helyezett: 150.000 Ft
- 3. helyezett: 100.000 Ft
- Debrecen különdíja: 100.000 Ft
A legjobb terveket a b24 Galéria 2018 januárjában kiállítás keretében a nagyközönség számára is bemutatja.
Borítófotó: Czeglédi Zsolt