Elérhetővé tette gyűjteményének egy részét, összesen 222 posztert a grafikus dizájn „aranykorából” a Minneapolis College of Art and Design (MCAD). Az Art of the Poster 1880–1918 című összeállításhoz a Flickr-t használták online archívumként.
Az MCAD ezzel a lépéssel tovább bővítette az interneten ingyenesen megtekinthető művészeti alkotások tárházát, ugyanis a Guggenheim Múzeum nemrég festményeket, fényképeket, installációkat, szobrokat, filmeket/videókat tett ugyancsak online elérhetővé, a Metropolitan Múzeum pedig művészeti könyveket.
A grafikus dizájn „aranykorának” a századfordulót, más néven La belle époque-ot tekinthetjük, ugyanis ekkor lettek egyre népszerűbbek a litográfiák, azon belül is a cinklemezekkel elkészíthető színes nyomatok. Ez az időszak olyan, mára klasszikus posztereket szült, mint Alphonse Mucha, Jules Chéret vagy Henri de Toulouse-Lautrec emblematikus munkái.
„A késő tizenkilencedik században a litográfusok tömeggyártott cinklemezeket kezdtek használni a nyomtatáshoz a kőlemezek helyett” – olvasható a Flickrre írt bevezető szövegben. „Ez a fejlesztés tette lehetővé, hogy egyszerre több lemezt készítsenek elő, mindegyiket különböző színű tintával, és hogy ezeket a tintarétegeket nem sokkal egymás után ugyanarra a papírra vigyék fel. Ezentúl gyorsan, alacsony áron állíthattak elő posztereket, több színben és méretben.”
A művészek és a közönség is kedvelték a századforduló idején az élénk színeket, a stílusos tipográfiát és a poszterek kortárs témáit. Ma ezeket a darabokat modern mestermunkáknak tekintik, habár akkoriban a többségük reklámcélra született, éttermektől és kabaréktól kezdve a cigarettán és alkoholon keresztül a háborús toborzásig mindent hirdettek velük.
Eredeti kereskedelmi céljuk ellenére a korszak poszterei fontos szerepet játszottak abban, hogy a grafikus dizájn saját jogán művészeti formává vált. Az MCAD szerint ezek közül a művészek közül soknak a neve már ismert volt a festészet vagy az építészet terén. Munkáikkal sikeresen „hidalták át a szépművészet és a populáris vizuális kultúra közötti szakadékot, és még azoknak is bemutatták az innovatív modern dizájn példáit, akik sosem jártak múzeumba vagy galériákba”.
A válogatott gyűjtemény reprói a Flickr-ön megtekinthetők és jó minőségben letölthetők. Az MCAD többi albuma is érdekességeket kínál a böngészőknek, bécsi képeslapok vagy a párizsi La Gazette du Bon Ton illusztrációi is megtalálhatóak itt online formában.
Forrás: My Modern Met, borítókép: Flickr