Védett férfiak címmel új színházi előadást készít a Stereo Akt az Amnesty International Magyarországgal közösen. Az alkotás témája a nemek közti egyenlőtlenség, az elnyomás és a szexizmus. A darab írásához valós, személyes történeteket keresnek.
Olyan esetleírásokat várnak a szervezők, amelyekhez kapcsolódó helyzetet sokan átélnek nap mint nap, mégis csak akkor vesszük észre őket, amikor már áldozataivá váltunk – sőt, előfordul, hogy akkor sem.
A szövegeket – névvel vagy név nélkül – e-mailben várják a tortenet@stereoakt.hu címre december 5-ig, illetve a Jurányi Ház földszintjén elhelyezett Védett Férfiak vitrinben papíron is bedobhatók egy erre a célra szolgáló postaládába.
„Miért nincsenek női diktátorok? – teszi fel a kérdést egy fiktív művészeti-társadalmi kísérlet, amelynek a nyilvános prezentációjára érkeznek a nézők. A kísérlet – amelyet három színésznő vezet – egy olyan társadalom lehetőségeit kutatja, ahol a férfi és női szerepek felcserélődtek. A dokumentarista és fikciós elemeket vegyítő, Robert Merle azonos című regénye által inspirált előadás egy abszurd, már-már paradox módon, fordítottan működő disztópiát mutat be, amely számos kérdést helyez új megvilágításba viszonyainkról, hatalmi pozíciókról, a nemek közti egyenlőtlenségekről.
Az előadás első részében a nézők egy kiállítótérben találják magukat. A kiállítás tárgyai férfiak, akik körbejárható üvegvitrinekben ülnek, és az őket ért szexista zaklatások és megaláztatások történeteit osztják meg a nézőkkel – valós történeteket, amelyeket az előadás idejére kölcsönvesznek nőktől. Így egy abszurd tabló rajzolódik ki, amely egy fordítva működő, elnyomó, matriarchális társadalom áldozatait mutatja be.”
A Védett férfiak bemutatóját 2018. február 26-27-re tűzték ki.
Az 5. évadát megkezdő Stereo Akt Magyarország egyik legprogresszívebb kortárs színházi alkotócsoportja. Több olyan társadalmi párbeszédet kezdeményező programot vittek már véghez, amely a társadalom peremén élő, kirekesztett vagy nehéz helyzetben lévő emberek bevonásával zajlott: dolgoztak többek közt budapesti hajléktalan emberekkel, Baranya megyei roma fiatalokkal, katalóniai menekültekkel.
Az Amnesty International Magyarország a világ legnagyobb emberi jogi mozgalmának része. A magyar szervezet feladatának tekinti, hogy a globális jogsértések mellett egyes magyarországi emberi jogi problémával kapcsolatban is szót emeljen és fellépjen. Az Amnesty International 2018-ban ismét kampányt indít a nemi alapú megkülönböztetés ellen.