Súlyos betegség után december 18-án, kedden este hunyt el Grendel Lajos Kossuth-díjas író, egyetemi oktató, publicista, az MMA rendes tagja, a szlovákiai magyar irodalom egyik legjelentősebb képviselője, aki idén ünnepelte a hetvenedik születésnapját – adta hírül az Új Szó.
1948-ban, Léván született, majd itt tette le az érettségit is. Ezután Pozsonyba költözött, ahol a Comenius Egyetemen szerzett angol–magyar szakos tanári oklevelet. 1973–1990 között a Madách Könyv- és Lapkiadó szerkesztője volt, 1990 és 1994 között az Irodalmi Szemle, majd a Kalligram főszerkesztője. 1994 és 1997 közt a Kalligram Könyv- és Lapkiadó kiadóvezetőjeként dolgozott. 1997-től a pozsonyi Comenius Egyetemének Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszékén adjunktus, s oktatott a prágai Károly Egyetemen is.
Első elbeszélése 1970-ben jelent meg; első kötete, a Hűtlenek kilenc évre rá. 1981-ben érkezett az első regény, az Éleslövészet, melyet számtalan prózai, publicisztikai kötet és tanulmány követett több mint harminc évet felölelő, termékeny munkássága során. „Korai novellái, kisregényei humorral és iróniával teltek. Regényei a szlovákiai magyarság mai életét, problémáit a messzi történelmi időkbe visszanyúló előzményekkel szembesítik. Valóságból, meséből, mítoszból és intellektuális elemzésből teremt eleven sodrású új prózát” – olvasható az MMA hetvenedik születésnapja alkalmából írt méltatásban. Csaknem valamennyi műve napvilágot látott szlovák nyelven, de könyvei megjelentek francia, német, lengyel és olasz nyelven is.
1990 és 1992 között a Csehszlovákiai Magyar Írók Társaságának volt az elnöke, 1997-től 2000-ig pedig a szlovák PEN-központnak. Ezzel párhuzamosan a Szlovákiai Írószervezetek Társulásának elnöke és a Csemadok alelnöke is volt. 2003 márciusában a Szlovák Helsinki Bizottság elnökévé választották.
Munkásságát jelentős díjakkal ismerték el: 1990-ben József Attila-díjat, 1995-ben Füst Milán-díjat, 1999-ben Kossuth-díjat kapott, 2018-ban pedig a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki. Ahogyan az olvasók szeretete, úgy a hivatalos elismerések sem korlátozódtak Magyarországra: szlovák, szlovén és olasz díjak birtokosának is mondhatta magát.
Borítókép: Új Szó