Filmelméleti mesterszakot indít a szegedi Vizuális Kultúra és Irodalomelmélet Tanszék, aminek keretében nagy hangsúlyt fektetnek majd a kortárs mozgóképkultúrára, így a videómegosztók és a közösségi média hozta változásokra is. A képzésre február 15-ig lehet jelentkezni.
A Szegedi Tudományegyetem új mesterképzése azoknak szól, akik az alapszakos tanulmányaik után filmmel szeretnének foglalkozni akár az elmélet területén, akár gyakorlatban.
A mesterszak sajátossága, hogy különös figyelmet szentel a mozgókép napjainkban átalakuló formáinak.
Így a közösségi média, a videomegosztók, a felhasználók tartalmainak, a digitális kultúra és mozgókép viszonyának, az átalakuló televíziós nyilvánosság és intézményesség, a forgalmazás, az ökokritikai megközelítés, a populáris kultúra kortárs kérdéseinek.
A mesterképzésre bárki jelentkezhet, aki megszerezte az alapszakos diplomáját és rendelkezik 50 (de legalább 20) kreditnyi ismeretanyaggal a képzéshez kapcsolódó ismeretkörökből:
- filmelmélet
- filmtörténet
- művészettörténet
- mozgóképkészítés
- filozófia
- irodalomelmélet
- társadalomtörténet
- színházelmélet
- kommunikáció- és médiatudomány
- kultúratudomány
A tanszék ígéri azonban, hogy ha filmes BA-ról érkezik valaki, annak is bőven szolgál majd újdonságokkal ez a képzés.
A szakon két specializációt választhatnak a leendő mesterszakos hallgatók, attól függően, hogy a film számukra kognitív kaland, ami az értelmezésről és a látásról szól, vagy inkább a kamera mögé akarnak állni és azon gondolkozni, hogy mi lesz a következő beállítás.
A filmelmélet specializációt tehát kifejezetten annak ajánlják, akit a filmesztétika vonz vagy a filmes újságírás, filmkritika területére készül.
A gyakorlati és elméleti kurzusokon magabiztos tudást szerezhetsz a filmtörténettel, kortárs vizuális kultúrával kapcsolatban, hogy szakszerűen nyilvánulj meg a filmtudományhoz kötődő kritikai műfajokban, amit élesben is kipróbálhatsz a tanszékhez kötődő Apertúra szakfolyóirat és az Apertúra Magazin hasábjain.
A filmkészítés specializáció másfajta szemléletet kíván.
A szegedi Filmtudomány mesterszak külön figyelmet szentel arra, hogy a kisfilmek gyártására készítse fel a hallgatókat.
Ennek megfelelően a gyakorlatközpontú specializációra azokat a jelentkezőket várja a tanszék, akik nyitottak az alkotói munkára, illetve arra, hogy csapatmunkában oldjanak meg kreatív feladatokat az újmédiás tartalom- és rövidfilmkészítés (trailer, videoesszé, reklámfilm, videoblog, online mozgóképes tartalmak) területén.
Bővebb információk a szakról itt érhetők el, a tanszék Facebook-oldala pedig itt található, jelentkezni február 15-ig az általános felsőoktatási felvételi jelentkezés keretében lehet.