Felháborodást keltett Horvátországban, hogy Anne Frank naplóját az oktatási minisztérium döntésére kivették az iskolai programból – közölte a helyi sajtó. Csütörtökön mintegy háromezren írták alá azt a petíciót, amelyben az ajánlott olvasmányok listájára való visszahelyezését követelik.
„Anne Frank naplója lekerült az iskolai olvasmányok listájáról. Nem tudjuk miért, de azt tudjuk, hogy ez a mű nagyon fontos ahhoz, hogy megértsük, meddig mehet el az emberi gonoszság egy sötét korszakban” – olvasható az interneten indított petícióban. A kezdeményezők úgy vélték: a holokauszt olyan téma, amelyet nem lehet mellőzni a horvát irodalmi oktatásban.
Anne Frank idén lett volna kilencven éves, rövid életéről naplója vall.
Frankfurt am Mainban született, de a fasizmus uralomra jutása után, 1933-ban szüleivel Amszterdamba emigrált. A náci zsidóüldözés miatt két évig (1942–1944-ben) nyolcadmagával egy amszterdami ház rejtekében bujkált, míg fel nem fedezték és el nem hurcolták. Ez alatt az idő alatt vezette posztumusz kiadott naplóját.
Anne Frank Bergen-Belsenben, a koncentrációs táborban halt meg 1945. márciusában.
Egy volt lágertársa, a ma Svédországban élő Margita Pettersson asszony így emlékszik vissza a tizenhat éves lány halálára: „Halott nővére mellett feküdt, próbáltam erőszakkal belédiktálni néhány falatot, de hiába. Emlékszem, egyik nap azt mondta: ’Kérem, ne adjon többet enni. Nem bírok tovább élni.’ – másnap meghalt, nem sokkal tizenhatodik születésnapja előtt.”
Horvátországot azért is érinti érzékenyen a téma, mert a második világháborúban kikiáltott Független Horvát Államban (NDH) a horvátok is követtek el háborús bűnöket.
Az usztasa mozgalom egyike volt azoknak a szörnyű rendszereknek, amely együttműködött a nácikkal több tízezer zsidó, szerb és roma megsemmisítésben. A jasenovaci komplexumban, amelyet horvát Auschwitzként is emlegetnek, becslések szerint mintegy 80-90 ezer ember halt meg. Az áldozatok több mint fele szerb volt, de horvát és boszniai zsidókat, cigányokat és olyan horvátokat is kivégeztek, akik nem értettek egyet a rezsimmel.
Az áldozatok között sok ezer gyermek is volt.
Blazenka Divjak oktatási miniszter csütörtökön közösségi oldalán azt írta: megértette az üzenetet és elfogadja a kritikát. „Megkértem a kollégáimat, hogy azonnal állítsanak össze egy kérdőívet, amelyet szétküldenek majd az általános és középiskolai irodalomtanárok számára, és a válaszok alapján állítjuk össze az ajánlott házi olvasmányok listáját” – közölte.
Forrás: MTI