Nem kisebb célt tűzött ki maga elé a TRIP csapata, mint hogy úgy reformálják meg a kultúrafinanszírozást, hogy az a magánszemélyek számára is kifizetődő legyen, emellett közelebb is hozza őket a színházhoz. A KultKlub tesztüzeme az április 17-i Tizenkét szék-bemutatóval indul, ez ugyanis az első olyan projekt, amit „részvényesként” támogatni lehet.
Ne csak támogasd a kultúrát, hanem légy részese az alkotói folyamatoknak!
„Nem a társadalmi felelősségvállalásban hiszek, hanem az egyéniben” – vallja Magács László, a TRIP alapítója, aki csapatával e gondolatból kiindulva dolgozta ki az újszerű kultúrafinanszírozási lehetőséget. „Olyan magánszemélyeket keresünk, akik nem csupán támogatást adnak, hanem befektetési lehetőség után kutatnak, emellett akár arra is nyitottak, hogy részesei legyenek a színházi folyamatoknak. Ma már ugyanis nem kell, hogy ami a színpadon történik, az elérhetetlen távolságban legyen a nézőktől.”
Míg a legtöbb esetben a támogató külső szemlélődő marad, addig a TRIP modelljében részese lehet a megvalósítási folyamatnak.
Legyen szó akár olvasó- vagy állító próbáról, díszlet és jelmez elfogadásról, hangfelvételről vagy zártkörű főpróbáról. Sikeres projekt esetén pedig a befektető nyereséget könyvelhet el. Az együttműködés folyamatos döntések sorozata.
A „részvényes” színházcsinálóvá válik ahelyett, hogy egyszeri támogatást nyújtana viszonzás és tét nélkül.
„A célunk az, hogy a kulturális részvény egy teljes új fogalom legyen, és senki számára se legyen megtévesztő. Fontos, hogy a részvényesek nem egy szervezet működésébe szállnak be, hanem pontosan meghatározott jogi keretek között olyan projektek finanszírozásába, melyek elkülönített költségvetéssel rendelkeznek” – teszi hozzá Petrik Alexandra, a TRIP gazdasági vezetője. Az első részvényesekkel is finanszírozott előadás a Budapesti Tavaszi Fesztivállal koprodukcióban megvalósuló, Ilf/Petrov Tizenkét szék (1928) című szatirikus regénye alapján készült koncertszínház. A darab létrehozási költsége nettó 16 millió forint. Ebben a projektben húsz 300.000 forint értékű kulturális részvényt bocsátanak ki, összesen hat millió forint értékben.
A részvények akár 37,5%-ban külső forrásból finanszírozhatják a Tizenkét széket.
A történet szerint Klavgyija Ivanovna nem számított infarktusra. Ám amikor mégis kopogtat a vég, az öreg Madame megvallja vejének, Ippolit Matvejevicsnek, hogy a szovjethatalom elől egy régi ülőgarnitúra tizenkét székének egyikébe rejtette el a családi briliánsokat. Ippolit a székek nyomába ered. Miközben szeme előtt a hajdani szép napok lebegnek, amikor még nemesi marsallként masírozott a cár oldalán, az utcákon már épül a szocializmus – ha más nagyon nem is. A kincs szaga Ippolithoz vonzza a vállalkozó szellemű papot, Fjodor atyát és a jóképű szélhámost, Osztap Bendert.
A közel kétszázalékos tulajdonjog mellett a Tizenkét szék alkotói is ösztönzők lehetnek a befektetők számára.
Többek között Závada Péter mint dalszövegíró, Láng Annamária, Hegedűs D. Géza, Vecsei H. Miklós és Rába Roland pedig mint színészek alkotják a csapatot. Az előadást a TRIP Hajó után nagyobb színpadokra is szeretnék ajánlani. Ha ez megvalósul, a befektetett összeg a jegyértékesítési és az előadásdíjakból nemcsak visszajöhet, de nyereséget is produkálhat.
További információ és a részletes üzleti terv a TRIP honlapján érhető el.