A dél-koreai elnök meleg hangú üzenetben gratulált Bong Dzsun Ho filmrendezőnek azért, hogy Élősködők (Gisaengchung) című komikus thrillere első dél-koreai filmként elnyerte az Arany Pálmát szombaton a 72. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
„Hatalmas ajándék ez a dél-koreai népnek. A hallyu kultúra státusza eggyel magasabb fokra emelkedett”
– írta Mun Dzse In dél-koreai elnök Twitter-üzenetében. A hallyu, a koreai hullám az 1990-es években elindult kulturális jelenség, amely a populáris dél-koreai kultúra külföldi népszerűsítését jelenti. „Tizenkét éves kora óta építgette álmát lépésről-lépése, hogy egyszer világhírű filmrendező lesz” – méltatta az államfő a rendezőt.
Alejandro González Iñárritu mexikói rendező, a cannes-i versenyprogram zsűrijének elnöke a díjátadón elmondta, hogy egyhangúlag szavazták meg az Arany Pálmát a dél-koreai filmnek.
„Ez a film egy páratlan élmény volt, egy meglepetésszerű film” – tette hozzá Iñárritu.
A mozi egy négytagú munkanélküli családról szól, amely egy sötét és koszos szuterén lakásban vegetál, amíg a fiút, Kevint egyik külföldre utazó barátja meg nem kéri, hogy helyettesítse őt egy gazdag családban angoltanárként. A nővére által hamisított diplomával Kevin megkapja az állást, elcsábítja tanítványát, és meggyőzi a sznob és naiv anyát, hogy a nővérét is vegye fel művészterapeutának a másik gyerek mellé. A két szegény testvér különböző cselekkel lassanként kirúgatja a gazdag család sofőrét és házvezetőnőjét, és helyükre felvetetik saját szüleiket.
A luxusban élő Park család tagjai nem is sejtik, hogy alkalmazottaik ugyanannak a szegény családnak a tagjai, akik őket átverve próbálnak jobb életet teremteni maguknak.
„A 2000-es évek óta Dél-Koreában nagyon sok változás történt a zsánerfilmekben anélkül, hogy az amerikai mozit követtük volna.” – mondta az 59 éves rendező Cannes-ban.
„Sajátos módon mesélünk el történeteket, amelyek társadalmi és politikai témákat vetnek fel.”
Nehéz elképzelni ma már dél-koreai filmet ilyen üzenetek nélkül. Ez lett a mi különlegességünk.”
A rendező a hatodik dél-koreai filmes, aki a cannes-i filmfesztiválokon az elmúlt két évtizedben díjat kapott valamely kategóriában. Ráadásul az idei versenyprogramban olyan világhírű alkotók filmjeivel kellett megmérkőznie, mint Pedro Almodóvar, Ken Loach, Terrence Malik, Arnaud Desplechin, a belga Jean-Pierre Dardenne és Luc Dardenne vagy Quentin Tarantino Volt egyszer egy… Hollywood című filmje.
A zsűri által odaítélt díjak:
- A zsűri nagydíja: Atlantique (Atlanti-óceán), Mati Diop Atlantique
- A zsűri díja: Les misérables (A nyomorultak), Ladj Ly és Bacurau, Kleber Mendonca Filho és Juliano Dornelles
- A zsűri különdíja: It must be heaven, Elia Szulejman
- A legjobb rendezés: A fiatal Ahmed, Luc és Jean-Pierre Dardenne
- A legjobb forgatókönyv: Portrait de la jeune fille en feu (Egy lány lángoló portréja), Céline Sciamma
- A legjobb férfi alakítás: Antonio Banderas, Fájdalom és dicsőség, rend.: Pedro Almodóvar
- A legjobb férfi alakítás: Emily Beecham Little Joe, rend.: Jessica Hausner
- A legjobb rövidfilm: A távolság az ég és köztünk, Vaszilisz Kekatosz
- Arany Kamera: Madres (Anyáink), César Díaz Nuestras
Forrás: MTI, fotók: Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál