Salvador Dalí, Max Ernst, Joan Miró, Yves Tanguy, René Magritte, Pablo Picasso és Alberto Giacometti művei is megtekinthetőek a közel 120 műből és dokumentumból álló A szürrealista mozgalom Dalítól Magritte-ig – Válság és újjászületés 1929-ben című tárlaton, mely június 28-án nyílt a Magyar Nemzeti Galériában.
A párizsi Pompidou Központtal közösen szervezett kiállítás grafikák, szobrok, fotók, filmek és dokumentumok segítségével a szürrealista irányzat sűrű fordulóévét állítja fókuszba.
1929 ellentéteket szült a mozgalomban, azonban új, később központivá váló alkotók színre lépését és a szürrealista film megszületését is magával hozta.
A Le Grand Jeu (A Nagy Játék) nevű csoport (melynek egyik mestere a cseh származású Josef Šima volt) által keltett válság erre az évre tehető. Ekkor mutatta be a katalán Dalí a Louis Buñuellel együtt készített Un chien andalou (Andalúziai kutya) című filmjét.
Az összesen hét szekció, amelyből a kiállítás áll, lehetőséget kínál az irányzat és az év mozgalmasságának és sokszínűségének a megismerésére, így a Documents folyóirat köre, vagy a szürrealizmus elő- és példaképei is megjelennek. A kommunizmus felé húzó, a pszichoanalízisból, a hétköznapokból, az erotikából inspirálódó, illetve a humoros címadásukról ismert csoportok, alkotók egyaránt felkerültek a falakra.
A kiállítás önálló szekciót szentel Dalínak és Magritte-nek, és egy közöset Max Ernst-nek és Joan Mirónak.
A kiállított művészek között szerepel a festő és szobrász Jean Arp, a szürrealista fotóművészetet Man Ray, André Kertész és Brassai alkotásai képviselik, emellett olyan kevésbé ismert alkotókat is megismerhet a közönség, mint Jacques-André Boiffard, Eli Lotard vagy Jean Painlevé.
A kiállítás kurátora a Georges Pompidou Nemzeti Szépművészeti és Kulturális Központ, Nemzeti Modern Művészeti Múzeum igazgatóhelyettese, Didier Ottinger. Társkurátorai Marie Sarré és Kovács Anna Zsófia.
A Pompidou Központon kívül a madridi Museo Thyssen-Bornemiszából, a Magyar Fotográfiai Múzeumból és magángyűjteményekből is érkeztek műtárgyak
a Magyar Nemzeti Galériába, ahol október 20-ig tekinthető meg a szürrealista kiállítás.
Borítókép: René Magritte, A kettős titok, 1927, fotók: Magyar Nemzeti Galéria