A Guggenheim Múzeum épülete és a Vízesés-ház is felkerült az UNESCO kulturális világörökségi listájára a nemzetközi szervezet bakui ülésének eredményeképp, Frank Lloyd Wright múlt századi amerikai építész hat további alkotásával együtt.
Frank Lloyd Wright 20. századi építészeti munkássága került fel az UNESCO világörökségi listájára, ez nyolc épületet jelent:
- Unity Temple, Oak Park, Illinois (1909)
- Frederick C. Robie-ház, Chicago, Illinois (1910)
- Taliesin, Spring Green, Wisconsin (1911-től)
- Hollyhock-ház, Los Angeles, California (1921)
- Herbert and Katherine Jacobs-ház, Madison, Wisconsin (1937)
- Taliesin West, Scottsdale, Arizona (1938-tól)
- Vízesés-ház, Mill Run, Pennsylvania (1939)
- Solomon R. Guggenheim Múzeum, New York, New York (1959)
Frank Lloyd Wright 1867-től 1956-ig élt amerikai építész, nagy hatású munkássága hetven évet ölel fel. Előszeretettel dolgozott betonnal és természetes kővel.
Az általa tervezett lakóházak a derékszögek ellenére beleolvadnak a környezetükbe, hatalmas ablakaiknak köszönhetően elmosódnak a kint és a bent közötti határok.
Ha lehet, még szokatlanabb a vonalvezetése a nagyközönség használatára készült munkáinak,
ilyenek a New York-i képzőművészeti múzeum spirálként tekeredő kiállítótere. Mára ikonikussá vált a New York-i Guggenheim Múzeum épülete, melynek az eredeti tervekben szereplő tízemeletes tornya sosem valósult meg.
Munkássága annyira meghatározó a modern amerikai építészet számára, hogy leghíresebb alkotását,
a Vízesés-házat 1966-ban nemzeti történelmi jelképpé választották.
Az Amerikai Építészek Szövetsége 1991-ben az USA építészei által valaha tervezett legszebb alkotásnak nevezte. Alkotásainak világörökséggé nyilvánítása is nagy lépés az Egyesült Államok számára: eddig ugyanis az ország csupán 23 helye szerepelt az UNESCO listáján. Wright épületeinek felvétele ritkaság abból a szempontból is, hogy a 20. századhoz tartoznak.
Az építész munkásságának kedvelői remélik, hogy a nyolc épület nemzetközi szintű kiemelése segíthet megőrizni Wright hagyatékát,
melynek 20 %-a az időjárás és hanyagság következtében már elpusztult. Barbara Gordon, a Frank Lloyd Wright Building Conservancy igazgatója szerint közel 400 Wright-tervezés maradt még fenn, ezekre a körülöttük lakó közösségeknek kellene odafigyelni, hogy a helyi művészeti, kulturális, építészeti „világörökség” fennmaradjon.
Forrás: My Modern Met, borítófotó: Wikimedia