A legkisebb, művészteleppel rendelkező magyar faluban idén augusztus 2-án veszi kezdetét a hely méreténél sokkal jelentősebb tábor. Az idén meghívott művészek között szerepel több évtizednyi munkásságot maga mögött tudó, díjazott szobrász, de festőhallgató is. A résztvevők változatos helyszínekről és előképzettséggel érkeznek.
Éles Bulcsú, a telep vezetője debreceni grafikusművész.
A telepet 2016-ban indította el a közel 300 fős Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen. A Lácacsékei Művésztelepnek megalakulása óta az absztrakt-expresszív stílus vált ismertetőjegyévé, amely ugyanakkor a lírai-grafikus és a látványelvű-festői gondolkodásmóddal egészül ki.
Az idei meghívottak közt Pistyur Imre Munkácsy-díjas szobrászművészt is megtaláljuk,
aki Szentendréről érkezik, Gáspár Gyula festőművész Kalaznóról, Ghyczy György festőművész Budapestről, Koncz Gréta festő szakos hallgató a felvidéki Sajólenkéről, Toró József festőművész és Éles Bulcsú grafikusművész pedig Debrecenből látogat Lácacsékére.
A meghívott művészek együtt alkotnak, majd a falunak adományoznak a művésztelepen készült munkáik közül legalább kettőt-kettőt.
Ezekből az alkotásokból nyílik zárókiállítás Lácacséke közösségi házában augusztus 10-én (szombat) 18 órakor. A falvak elnéptelenedésével összefüggésben gyakran merül fel, mivel lehetne megtartani az embereket a saját otthonukban, hogyan tehető élhetőbbé a vidéki környezet. Egy ilyen kezdeményezés talán ehhez is eszközt kínál, s a szomszédos falvak értelmiségét is megmozdítja.
Borítófotó: csoportkép a 2016-os Lácacsékei Művésztelepről