Szabó Réka A létezés eufóriája című dokumentumfilmjének az augusztus 9-én kezdődő Locarnói Filmfesztivál Kritikusok Hete programjában lesz a premierje. A film a 90 éves holokauszttúlélő, Fahidi Éva, valamint a 60 évvel fiatalabb Cuhorka Emese közös táncelőadásának próbafolyamatát követi végig.
A svájci filmkritikusok szövetsége által szervezett Kritikusok Hete, melyet az A-kategóriás Locarnói Filmfesztivál keretében tartanak, idén augusztusban immár 30. alkalommal hív meg mindössze hét innovatív dokumentumfilmet rangos válogatásába.
„Azt akartam, hogy mindenki lássa őt.”
– Így indokolja a táncszínházi előadást és a dokumentumfilmet rendező Szabó Réka, hogy felkérte a 90 éves holokauszttúlélő Fahidi Évát. „Egy duettet képzeltem Emesével, a nála közel 60 évvel fiatalabb táncosnővel. Életem legmeghatározóbb próbafolyamata volt – ezen keresztül szól ez a film a XX. századi történelemről, veszteségekről, a tánc erejéről, az öregedő testről, a szerelemről, egy 60 éven átívelő különleges kapcsolatról, és az élet elfelejtett értékéről.”
A Tünet Együttes Szabó Réka rendezésében 2015-ben mutatta be az előadást a Vígszínház Házi Színpadán.
A Sóvirág, avagy a létezés eufóriája azóta is repertoáron van, sőt Bécsben, Szabadkán és Berlinben is játszották.
Szabó Réka – miközben a kortárs tánc határozta meg az életét – az ELTE matematika és informatika szakán diplomázott. Az egyetem elvégzése után táncosként több magyar és külföldi koreográfussal dolgozott együtt, miközben a Műszaki Egyetemen tanított. 2002-ben alapította saját társulatát, a Tünet Együttest, amely azóta meghatározó szereplője a hazai kortárs, független tánc- és színházi életnek.
A létezés eufóriája első egész estés alkotása, mely az Árnyékfilm (2010) és a Gyászfilm (2014) című rövidfilmes rendezéseit követi. A dokumentumfilm elkészültét nagy szervezeteken kívül rengeteg magánszemély is támogatta,
a magyarországi mozik szeptemberben tűzik műsorukra.
Tavaly Zurbó Dorottya Könnyű leckék című alkotása a locarnói Kritikusok Hete programjából indult kiemelkedő sikerű fesztiválkörútjára, ami a A létezés eufóriája kilátásait tekintve is jó előjelnek számít.