Harag Anita Petri György-díjas író lett a Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíj idei nyertese. A díjátadót az Írók Boltjában tartották december 5-én (csütörtök) este.
Harag Anita 1988-ban született Budapesten. Író, 2014-ben végzett az ELTE indológia szakán. Írásait eddig többek között a Jelenkor, az Alföld és a Műút közölte, és a KULTer.hu-n is megjelentek novellái, melyek itt és itt olvashatók. 2018-ban elnyerte a Móricz Zsigmond Irodalmi Alkotói Ösztöndíjat, és ő érdemelte ki a Petri György-díjat, első kötete ennek köszönhetően a Magvető gondozásában jelenhetett meg.
Az Évszakhoz képest hűvösebb történetei ismerős helyzeteket mutatnak meg váratlan szempontokból.
Valaki nyelvismeret nélkül próbál helytállni egy multicégnél, valaki a halott apja után próbál rendet rakni annak házában, valaki a demens nagyanyjával próbál szót érteni. A rokonok érthetetlenek, a kapcsolatok keserédesek.
Hetedszer adták át a kortárs magyar irodalom fiatal alkotóinak megsegítésére 2013-ban létrehozott, komoly anyagi támogatással járó ösztöndíjat,
amelyet egy 35 évesnél nem idősebb szerző nyerhet el minden évben. A Horváth Péter Ösztöndíj A Fiatal Magyar Irodalomért (Péter Horváth Stipendium für die junge ungarische Literatur) célja a legtehetségesebb pályakezdők, a már rendszeresen publikáló, az adott évben új kötetet megjelentető, 35 évesnél nem idősebb szerzők támogatása. Számukra egy évig nyugodt munkakörülményeket biztosítanak, ösztönzik az új művek megszületését, valamint elősegítik a kiadott mű németországi megjelentetését.
Az ösztöndíj összege nettó 6.000 euró.
A díjazott a pénzjutalom mellett lehetőséget kap a Solitude Akadémia által biztosított egy hónapos stuttgarti, valamint a Literarisches Colloquium Berlin (LCB) által felajánlott, jelentős összegű külön ösztöndíjjal járó – ugyancsak egy hónapos – berlini alkotói tartózkodásra is. Az ösztöndíjat 2013-ban Krusovszky Dénes, 2014-ben Mán-Várhegyi Réka, 2015-ben Áfra János, 2016-ban Bencsik Orsolya, 2017-ben Závada Péter, tavaly pedig Simon Márton nyerte el.
Az ösztöndíj kuratóriuma: Parti Nagy Lajos, Keresztury Tibor és Szilasi László.
A legjelentősebb pénzösszeggel járó hazai irodalmi ösztöndíjat dr. Horváth Péter professzor, a stuttgarti székhelyű Horváth & Partners csoport alapítója, a magyar kultúra németországi közvetítésének, megismertetésének Pro Cultura Hungarica díjjal kitüntetett mecénása, támogatója hozta létre. Az ösztöndíj szakmai együttműködő partnere az Akademie Schloß Solitude (Stuttgart), a Literarisches Colloquium Berlin és a Litera (Budapest).
A kuratórium által a kiadók javaslatai alapján összeállított top 10-es lista idén a következő volt:
- Czakó Zsófia: Nagypénteken nem illik kertészkedni (Scolar)
- Dékány Dávid: Dolgok C-hez (Jelenkor)
- Győrfi Kata: Te alszol mélyebben (Jelenkor)
- Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb (Magvető)
- Kerber Balázs: Conquest (Jelenkor)
- Kormányos Ákos: Paraván (Forum-FISZ)
- Moesko Péter: Megyünk haza (Műút)
- Pál Sándor Attila: Balladáskönyv (Magvető)
- Purosz Leonidasz: Egy férfi sosem hagyja félbe (Magvető)
- Vass Norbert: Indiáncseresznye (FISZ)
A következő körben a zsűri három főre szűkítette a listát.
A díjátadón a győztessel együtt megjelent és felolvasó szerzők, Czakó Zsófia és Pál Sándor Attila 500-500 euro jutalomban részesültek.