A KULTopik rendezvénysorozat következő alkalmán a kultikus debreceni költőre, Borbély Szilárdra emlékezünk halála hatodik évfordulója alkalmából. Az emlékest február 25-én (kedd) 18 órakor kezdődik a Debreceni Egyetemen.
A Magyarország Babérkoszorúja díjas, József Attila- és Mészöly Miklós-díjas Borbély Szilárd 2014. február 19-én hunyt el tragikus hirtelenséggel. Életműve visszatérően reflektált a zsidó-keresztény kultúrkört meghatározó alapkérdésekre, és kísérletezett a klasszikus formák újragondolásával.
A kelet-magyarországi falvakra jellemző, általa is megélt szegénységgel, az erőszak problémájával, a nőket érintő, tabuizált kérdésekkel is foglalkozott.
„Ha olyan megértéssel és kétkedés nélküli bátorítással fordultunk volna mindnyájan hozzád, ahogy te fordultál az írásban szárnypróbálgató egyetemistákhoz, a fiatal pályatársakhoz, biztosan boldogabb világban élnénk.” – írta Áfra János a KULTer.hu-n megjelent nekrológjában.
Az elmúlt évtizedek egyik legmeghatározóbb debreceni szerzőjének életéről, munkásságáról és az életművet övező kultuszról Bodrogi Ferenc Máté irodalomtörténész, Mészáros Sándor, a Kalligram kiadó vezetője, valamint Valastyán Tamás filozófus, a Borbély-életmű kutatója beszélget. Az estet Bényei Péter irodalomtörténész moderálja.
A programot Edelényi Vivien, a Csokonai Színház színésze Borbély-versek felolvasásával színesíti.
A megemlékezés a KULTer.hu, a Szépírók Társasága és a Kultúratudományi műhely közös szervezésében, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének könyvtárában (főépület, 303.) valósul meg február 25-én (kedd) 18 órától. Az eseményre a belépés ingyenes.
Borítófotó: Konyhás István