A vírus miatti korlátozások tovább folytatódnak Hollandiában is. Június 1-ig biztosan zárva lesznek a kulturális intézmények, ezzel várhatóan közel egymilliárd eurós veszteséget okozva az ágazatnak, amely most 300 milliós gyorssegélyt kap. Nehéz időszakon megyünk keresztül mindannyian, a gazdasági hatások beláthatatlanok, azonban kultúrára fogékony érdeklődőként az online eszközök segítségével most talán egyenlőbben oszthatjuk el a tudást és megpróbálhatjuk jól használni a rendelkezésre álló lehetőségeket.
Ma már szerencsére nemcsak egymástól külön, hanem egyszerre, egy helyen is vizsgálhatunk bizonyos gyűjteményeket, a legkülönbözőbb új kapcsolódási pontokat fedezve föl egyes műtárgyak között. A nagy, átfogó platformok közül az egyik legismertebb a Google Arts & Culture, ahol majdnem 30 holland gyűjtemény tekinthető meg a számítógép mellől. De mindenképp meg kell említeni a hágai központú, de alapvetően EU-s pénzből üzemelő Europeanát is, amely a közös európai kultúra emlékeinek minél széleskörűbb digitalizálására és az intézmények közötti kapcsolódási pontok bővítésére törekszik. A nagy, digitális, első sorban kutatási céllal létrejött könyvtárak mellett azonban
még élőbbnek és izgalmasabbnak hatnak az egyes múzeumok kezdeményezései, a hollandok pedig igen jól ragadják meg a kínálkozó lehetőségeket.
Az online eszközök egyik legsokrétűbb felhasználója eddig is az Anne Frank Múzeum volt. Az intézmény szinte pont a korlátozások kezdetével egy időben indította útjára új, tizenöt részes vlogját. A családjával Amszterdamban bujkáló, majd a nácik által elhurcolt kislány naplója és rejtekhelye köré épült múzeum legújabb kezdeményezése egyedülálló, a rövid 3-4 perces epizódokban ugyanis Anne úgy meséli el történetét, mintha napló helyett a mai trendeknek megfelelő vloggerként élné meg a második világháború borzalmait. A kisfilmekhez felirat is készült a legtöbb európai nyelven.
Az Anne Frank Múzeum mellett a fővárosban az egyik legizgalmasabb digitális önarcképpel a Rijksmuseum rendelkezik.
Az Éjjeli őrjárat mellett a holland aranykor több főművét is őrző intézmény 2012-ben indította el Rijksstudio nevű online platformját, amelynek lényege, hogy a látogatók a gyűjtemény több mint félmillió digitalizált tárgyából a Pinteresthez hasonlóan saját együtteseket, táblákat állíthatnak össze keresőszavak segítségével. A fotók nagy felbontásúak, szerkeszthetők, a cél pedig egyértelmű: arra buzdítják a közönséget, hogy műveltségüknek, érdeklődésüknek megfelelően akár eddig kevéssé ismert darabokat is bevonjanak a diskurzusba, alkossák meg merészen saját olvasatukat, élővé téve az egész gyűjteményt. A kezdeményezésről a Rijksstudio indítását követően több magyar nyelvű cikk is született. De a Rijksmuseum aktivitásai a jelen helyzetben nem korlátozódnak a már meglévő projektekre.
A karantén alatt otthonról dolgozó munkatársaik például pár perces videókban mutatják be kedvenc festményeiket.
Keressünk a #rijksmuseumfromhome tagre a YouTube-on, és mi is megismerkedhetünk velük. Például Pieter Roelofs, a festményrészleg vezetője bemutatja Jan Steen Úgy énekeljük, ahogyan halljuk című festményét, ahol egy 350 évvel ezelőtti mulatságba nyerhetünk betekintést, és fotelunkból csóválhatjuk a fejünket: nincs új a nap alatt.
Természetesen a legnagyobb amszterdami múzeumok, a Van Gogh Múzeum vagy a Stedelijk tárgyegyütteseit ma már bárki megtekintheti digitális formában, a kortárs művészet iránt érdeklődők pedig az Amsterdam Art oldalon válogathatnak a galériák kínálatából, de a többi holland nagyváros múzeumi tárgyai között is bátran nézelődhetünk online.
Rotterdamban a Boijmans Van Beuningen Museum gyűjteményéhez egy fantasztikus építészeti projekt keretében éppen most építik a világ első nyilvános műtárgyraktárát.
A projekthez természetesen megfelelő digitális támogatás is készül, a gyűjtemény pedig jelenleg itt tekinthető meg, és ha most gyalog nem is sétálhatunk át a raktártól egyébként kétszáz méterre lévő Sonneveld Huis Múzeumba, akkor legalább kattintsunk és nézzük meg az egyik legszebb fönnmaradt Bauhaus enteriőrt a honlapon.
Amszterdam és Rotterdam mellett a harmadik Randstad nagyváros, Hága múzeumai is izgalmas virtuális programokkal várnak a járványvírus ideje alatt.
A Lány gyöngy fülbevalóval című Vermeer remekművet őrző hágai Mauritshuis oldala számos lehetőséget kínál.
Érdemes letölteni Second Canvas elnevezésű alkalmazásukat, melynek segítségével angol és magyar nyelven tájékozódhatunk a gyűjteményről, szerezhetünk nagy felbontású fotókat, nyomon követhetjük a festmények készítésének egyes állomásait, az alkotó javításait és gyakran még a restaurálás fázisait is. Eredetileg nem sok reményt fűztünk hozzá, de a múzeum oldaláról átkattintottunk, és finom, részletgazdag világával teljesen lenyűgözött az a hangulatos, zenés weboldal, amely az Aranypinty című ismert festmény alapján a madárka ábrázolásmódjának fejlődését és a körülötte kialakult jelképrendszert mutatja be.
Ha már Hágáról esik szó, mindenképp érdemes megnézni a Humanity House Museum Meet elnevezésű projektjét, amelynek keretében a világ minden tájáról érkező külföldiek, menekültek mesélnek arról, hogy milyen volt az életük a hazájukban, és ott milyen emberi jogi problémákkal kellett szembenézniük.
A pár perces videók egyszerre adják a személyes találkozás és az utazás élményét az igazi kanapészörfösöknek.
A fotóművészet rajongóinak különös szerencséjük van, hiszen az amszterdami FOAM fotómúzeum április 21-ig ingyenesen letölthetővé tette azonos című ismert folyóiratának korábbi számait. A rotterdami Nederlands Fotomuseum gyűjteményéből pedig itt válogathatunk.
Nem maradnak tehát hoppon azok, akik a járvány időszakában holland kultúrára éheznek, hiszen számtalan lehetőség közül lehet választani a felsoroltakon kívül is. Sőt, akik úgy érzik, hogy a vírusokról is a kiállítások vizuális nyelvén szeretnének tájékozódni, azok az amszterdami Micropia Múzeum honlapján ezt is megtehetik. Utazás helyett most egyelőre nincs más lehetőségünk, minthogy tájékozódunk a világról. Éljünk a kínálkozó lehetőségekkel!
Borítókép: Rembrandt van Rijn, Éjjeli őrjárat, 1642, olaj, vászon, 363 x 437 cm, Rijsksmuseum. Amszterdam