Az amerikai J. Paul Getty Museum arra kérte követőit, hogy válasszák ki a kedvenc műalkotásukat, és otthon a kezük ügyébe eső tárgyakkal pózolva reprodukálják, majd egy fotón örökítsék meg a vizuális hasonlóságot. Az eredményt a közösségi oldalaikra töltik fel.
„Kihívunk titeket, hogy otthon található tárgyakkal (és emberekkel) alkossatok újra egy műtárgyat.
- Válaszd ki a kedvenc műtárgyad,
- Válassz hozzá három dolgot a házadban található tárgyak közül,
- Ezek segítségével alkosd újra a műtárgyat,
- És oszd meg velünk!”
– március 25-én ezekkel az instrukciókkal indította útjára a kihívást a Los Angeles-i J. Paul Getty Museum, bevallásuk szerint a holland Rijksmuseum ihletésére, emellett a New York-i The Metropolitan Museum of Arttól eredő #MetTwinning és a szintén terjedő #museumathome kezdeményezésre is emlékeztető módon.
You’ll have to blur your eyes to look at this one 🙂 just a quick trial. pic.twitter.com/jAv4EEWCQP
— TheBee ???? (@thebeehivetree) March 26, 2020
A művészetkedvelők persze nem voltak restek, és kreativitásukról árulkodó imitációkat küldtek válaszul. A talált tárgy (objet trouvé) művészetével is ironikus kapcsolatba lép az, ahogyan otthonról tagadhatatlanul hétköznapi tárgyakat választottak a formai vagy színbeli hasonlóság okán.
Fényképeztek borosüvegeket és borsszórót William Turner Modern Rome – Campo Vaccino (1893) című festményéhez, tonhalkonzervet, olívaolajat, az étkezés nyomait magukon viselő tányérokat az 1700-as évek gazdag, polgári és főúri életet ábrázoló olajfestményeit idéző csendéletekhez, vagy éppen porszívót.
Madonna and child. https://t.co/ZbnVeToUPE pic.twitter.com/7Vkl91CF6D
— Getty (@GettyMuseum) March 25, 2020
És kutyát – amely állat kifejezetten sok beérkezett műújragondolás esetén vált szereplővé, hiszen beállítástól függően feltűnhet akár csecsemőként, vagy nyúlként, megidézve Hans Hoffman Mezei nyúl az erdőben című 1585-ös képét.
Forrás: Hyperallergic, borítófotó: balra Joseph Ducreux: Önarckép (1783), jobbra Paul Morris adaptációja (2020)