Az új koronavírus tüskefehérjéjét amerikai tudósok egy csoportjának köszönhetően ezentúl hanghatások formájában is megismerhetjük – a megzenésítés, azon kívül, hogy szokatlanul megnyugtató élményt kínál, a kutatók munkáját is segíti.
A nCoV-2019, azaz az új koronavírus egyik strukturális alkotóeleme a tüskefehérje.
Ennek megzenésített változatát tette közzé Markus J Buehler. Az amerikai Massachusetts Institute of Technology professzora kollégáival végezte a sonificationt, azaz a zenei modellezést. Az S-sel jelölt fehérje alkotja a jellegzetes kiszögelléseket az új koronavírus felszínén, és egyik oka lehet az agresszivitásának, ezért az oltásra vonatkozó kutatások is részben erre fókuszálnak.
A modellezés során a csoport a tüskefehérje minden aminosavjához egy-egy hangot rendeltek egy adott zenei skálán.
A hangok hosszát és erősségét aztán az aminosavlánc formába rendeződésének megfelelően változtatták. A hő által keltett molekuláris rezgések zenei megfelelőit is belekomponálták a végeredménybe.
Az aminosavaknak megfeleltetett zenei hangoknak egységesnek kell lenniük az adatbázisban, hogy a kutatók részletekre kereshessenek, és összehasonlíthassák azt más a megzenésített fehérjékkel. Ezzel szemben
a zenei eszköz a megzenésítést végző kutató döntése.
A tüskefehérje aminosavláncának dallamában itt a koto, a 13 húrú, hagyományos japán hangszer szólal meg.
Forrás: Science Mag, borítókép: Alissa Eckert, Centers for Disease Control and Prevention
Hozzászólások
A hozzászólások le lettek zárva.