Hogyan lehet egy helyspecifikus, mozgószínházi előadást filmre venni? Le lehet-e ültetni egy asztalhoz Kelet- és Nyugat-Európát? A Stereo Akt a színházi előadások szünete alatt alternatív formákat keresett, és két kisfilmet is forgatott, az egyik már online el is érhető.
Interkulturális vakrandira hívja nézőit a társulat, a kelet és a nyugat közötti különbségeket ismerősen, de nem elcsépelten, emberarcú történetein keresztül ábrázolja a teljesség igénye nélkül a Kelet-európai randevú című rövidfilm.
„Vannak tipikusan keleti vagy nyugati tulajdonságai? Egyáltalán, léteznek még ezek a kategóriák? Van bennetek valami közös? Netán szeretnéd megismételni a találkozást?”
A tizenhárom perces rövidfilm egy, a berlini Volksbühnével koprodukcióban készülő, és a járvány miatt elhalasztott színházi előadás adaptációja. Az alkotás a Volksbühne által szervezett POSTWEST online fesztivál keretében került bemutatásra. A fesztivál honlapján továbbra is elérhető a film.
A több mint 120 alkalommal játszott Promenád eredeti előadáskoncepciója egy busz fedélzetére ültette nézőit.
„[É]lőben szerkesztett hanganyagot hallgatnak, és közben keresik az utcán történő jeleneteket, követik a színészeket állomásról állomásra, figyelik, ahogy azok útjai minduntalan keresztezik egymást.” – írta róla a rendező, Boross Martin.
„Bár a nézők ésszel felfogják, hogy hol a határ a valóság és a megrendezett jelenetek, az utca embere és a színész között, a Promenád olyan fantáziálást kínál nekik, olyan kreatív játékba hívja őket, amely megengedi, hogy mindenkit a történet részeként kezeljenek, mindenhol statisztákat sejtsenek.”
Ennek a nagy sikerű előadásnak több változatát is elkészítette a STEREO AKT Európában és az Egyesült Államokban – a meghívó társulatokkal közösen dolgozva, mindig helyspecifikusan.
Hogyan lehet ezt a koncepciót átvinni filmre, ahol a kép mozog, de a néző egy helyben marad?
Látszólag lehetetlen, mégis leforgott és az utómunka fázisába került a társulat azonos című, rövidfilmes adaptációja, amely a STEREO AKT és a Filmfabriq koprodukciójában készül. A filmes adaptációban egy férfi járja kamerával a várost, és ellesett pillanatokat rögzít. Hétköznapi emberek sorsát kutatja, követve az általa érdekesnek talált karaktereket.
Idővel azonban elkezdi tovább költeni a valóságot, és végül az ő fantáziavilágában indul a néző egy hol groteszk, hol lírai kalandokkal teli utazásra.
A filmet 48 szereplő közreműködésével forgatták. A főbb szerepekben a STEREO AKT társulat tagjai – Ásmány Zoltán, Borsos Luca, Göndör László, Jakubowska Julia és Vass Imre – mellett Czvetkó Fruzsina, Hajdú Zsigmond és Téri Gáspár láthatók. A film operatőre Bálint Dániel, rendezője Boross Martin.
Borítókép: Promenád