A Csáth Géza-díjat idén is a PesText Világirodalmi Fesztiválon adja át a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ). Az átadó szeptember 25-én, pénteken, 18:30-kor kezdődik a budapesti Neurológiai Klinikánál, ahová a tragikus sorsú író agyvelejét is temették.
A díjazott, Nemes Z. Márió 1982-ben született Ajkán. Költő, kritikus, az ELTE adjunktusa, a Telep Csoport alapítótagja. Verseskötetei: Alkalmi magyarázatok a húsról (2006); Bauxit (2010); Ruka V Stene (versek szlovák nyelven, 2011); A hercegprímás elsírja magát (2014); Barokk femina (2019); Ektoplazma (2020). A poszthumanizmus változatai (2019) című monográfiát Horváth Márkkal és Lovász Ádámmal közösen írta.
Az eseményhez idén egy kiállítás is kapcsolódik, a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) az íróként, zeneszerzőként és nem utolsósorban pszichiáterként is kiemelkedő tehetségű Csáth Gézát bemutató pop-up tárlatot tekinthetnek meg az érdeklődők. 19:30-tól a PIM árkádjai alatt lesz a kiállítás finisszázsa.
Az interaktív tárlatvezetést Hoppál Basspoetry Mihály zenéje, Lukács Flóra, Urbán Bálint és a Kovács ikrek felolvasása színesíti.
A Csáth Géza-díj a tragikus sorsú névadó szellemiségét igyekszik megidézni. Ezért lett a tárlat címe a Fekete csönd című Csáth-novella utolsó mondata: „Egyáltalán, doktor úr, nem tudok rendesen aludni.” A szervezők ezzel is utalnak az író pszichiátriai munkájára, illetve arra a feszültségre, zaklatott lelkiállapotra, amely a kiállító művészek alkotásaiban is jelen van.
A pop-up kiállítás kortárs műalkotásai Csáth pszichoanalitikával foglalkozó kutatásaira és más írásaira koncentrálnak, illetve körbejárják az életmű valamennyi visszatérő témáját.
A Csáth Géza-díj alapításának ötlete Zoran Gaši macedóniai születésű, albán származású, szerbiai költő-képzőművésztől származik. Az újvidéki Új Symposion folyóirat alkotóival jó kapcsolatot ápoló Gaši még a nyolcvanas években állt elő a kiemelkedő avantgárd alkotóknak szánt díj ötletével, mely jól illeszkedik Csáth Géza irodalmi munkásságához és mítoszához. Mindebből a FISZ akciójáig semmi nem lett.
A díj aktualitását a hazai kulturális élet viszontagságai, a magánmecenatúra hiánya adja: az elismerést kizárólag magánszemélyek, az adott év kuratóriumának tagjai finanszírozzák, akik a FISZ nyári táborának nulladik napi mindenkori résztvevői.
Idén a FISZ-tábor a koronavírus-helyzet miatt elmaradt, így a titkos kuratórium a pilisi Som-hegyen gyűlt össze augusztus közepén.
Az adományok mellé egy féldisznó és egy névre szóló hentesbárd is jár. Már ötödik alkalommal érdemli ki a díjat olyan kísérletező kedvű, széles látókörű költő, író, irodalomtörténész, műfordító, akinek a munkássága méltó Csáth Géza szellemiségéhez. Az első díjazott Kabai Lóránt költő, szerkesztő lett 2016-ban, majd Orcsik Roland költő, irodalomszervező kapta az elismerést. 2018-ban Csehy Zoltánt tüntette ki a kuratórium költői, műfordítói és tudományos tevékenységéért, tavaly pedig a költőként és drámaíróként egyaránt jelentős teljesítményt fölmutató Terék Annát.
Forrás: Litera, borítófotó: Draskovics Ádám