Fazakas Júlia Básti Lajos-díjas színésznő igazán sokoldalú személyiség. Szabadúszóként számos társulattal dolgozik együtt, színházban és filmekben játszik. Több zenei együttesben énekel, jelmeztervezéssel foglalkozik, szabadidejében babákat és ruhákat varr, fest. A karantén ideje alatt több tucatnyi előadása mellett film- és színházi premierje is elmaradt, így a kényszerű bezártság miatt a tavalyi évben új projekt megvalósításába kezdett.
Ismert alkotók festményeit dolgozta fel úgy, hogy belebújt a képen szereplő karakterek bőrébe. Így lett ő maga is műalkotás, parafrázisait pedig a 2021. április 16-án nyílt kiállítása keretében mutatja be Budapesten, a Hunyadi téren. A szabadtéri tárlat apropóján többek között arról kérdeztük a művésznőt, honnan jött a parafrázisok ötlete, és miként valósította meg azokat.
KULTer.hu: Tavaly áprilisban (a karantén kezdetekor) kezdtél el dolgozni képeiden, amelyekből most negyvenet ki is állítasz. A Szépművészeti Múzeum nagy népszerűségének örvendő kreatív játéka, a Legyél te is műalkotás! arra buzdította a vállalkozó szellemű „pályázókat”, hogy öltözzenek be, és játsszák el, hogy ők maguk a műalkotások. Ez adta az ötletet?
A Los Angeles-i Getty Múzeum indította útjára ezt a játékot szerte a világban, onnan vette át a Szépművészeti Múzeum is.
KULTer.hu: Színésznőként testhez álló belebújni festmények figuráinak bőrébe. Mi alapján választottad ki, hogy kit jelenítesz meg?
Persze, nagy élmény újra és újra megtalálni, átlényegülni, megélni az adott szereplő pillanatnyi gondolatait, érzéseit, rebbenéseit. Megkeresni hozzá a jelmezt, kitalálni a sminket mind-mind izgalmas feladat.
Az alapján választom ki a festményeket, hogy minden megvan-e az otthonomban, ami szükséges a kép reprodukálásához.
Másodsorban szeretnem kell az adott festőt és az alkotását. Végül fontos, hogy aznap éppen milyen lelkiállapotban vagyok, hiszen ezek a parafrázisok a pandémia szülöttei, és a bezártság sokszor felnagyítja, eltorzítja éréseinket.
KULTer.hu: Hogyan állsz neki egy kép elkészítésének, miként jutsz el az ötlettől a megvalósításig?
Előbb kiválasztom a képet, utána berendezem a díszletet a lakásban, berakom a kellékeket, beállítom a fényeket, állványt. Utána
felöltözöm, sminkelek, és végül lefotózom magam a telefonommal,
ami addigra az állványon szelfi üzemmódban várakozik. Fotózás közben figyelem a pózt, a testtartást és a mimikát egy tableten.
KULTer.hu: Van-e valaki a segítségedre a fotózásban?
Senki, az állvány a segítségem. Az elején pár képet a férjem fotózott, de hamar elment a kedve tőle. Aztán megvettük az állványt, így legalább ő nem morog, ha fotóznia kell.
KULTer.hu: A Photoshopon kívül milyen számítógépes programokra, illetve készségekre volt még szükség, hogy ilyen minőségben reprodukáld a képeket?
A telefonomon vannak mindenféle applikációk, amelyek szükségesek az utómunkához.
Az egyik egy lebutított Photoshop, a többi is hasonló alapokon nyugszik.
KULTer.hu: Elsősorban szürrealistákat választottál kiindulásként, és sokszor el is térsz az eredeti festményektől. Ez a kreatív játék valódi parafrázisokat hoz létre, ami a művek komoly ismeretére vall. Régóta foglalkozol festészettel?
Nincs kifejezett kedvenc stílusom. Klasszikus, mágikus realista, rokokó, romantikus, expresszionista, szürrealista alkotás éppúgy megihlet, mint a kortárs pop art, digitális művészet, tusrajz és illusztráció.
Mindig érdekelt a festészet, már a gimnázium újságjában volt rovatom a festészetről.
Magam is festek, kiállításaim is voltak. A parafrázisok készítése mégis valami egészen más, nagyon új alkotói folyamat.
KULTer.hu: Van-e személyes kedvenced a „parafrázisaid” közül, olyan, amelyet izgalmasabbnak, különlegesebbnek találsz a többinél?
Nincsen, mert mindegyikhez fűződik valami pozitív emlék vagy éppen nehézség, kisebb kudarcélmény, de utólag a játék öröme az összeset megszépíti. Mindet szeretem. Persze
látom a kép hibáit, de ezt inkább már bájosnak találom.
Nem akarok mindenáron a maximalizmusra törekedni.
KULTer.hu: Az online tér után hogyan jött létre a valódi kiállítás, az együttműködés az Eötvös 10 Közösségi és Kulturális Színtérrel?
Megkerestek, kinyomtatták a képeket, kiállították őket, és én végig boldogan asszisztáltam ehhez. Igaz, a képeket én válogattam ki, mert kétszer annyit készítettem már, és a sorrendet is én állítottam össze.
KULTer.hu: Lesz-e folytatás, hatással lesz-e ez a további pályádra? Némely figura életre kelt a videóidban, gondoltál-e arra, hogy színpadra is kerülhetne egy-egy alkotásod az egykori élőképek mintájára?
Persze, ennek így nem lehet vége. Vannak ötleteim, nem szpojlereznék, majd ha valósággá válnak, tudni fogjátok.
Fazakas Júlia Parafrázisok – Paraphrases című szabadtéri tárlata 2021. május 31-ig tekinthető meg Budapesten, a Hunyadi téren.
A borítófotón Van Gogh: Önarckép bekötött füllel, 1888, Fazakas Júlia parafrázisa látható.