Az ENSZ-hez és az Európai Parlamenthez fordul az Akadémiák Európai Szövetsége a szólásszabadság és a művészet szabadságának magyarországi korlátozása miatt.
A szövetség Artistic Freedom in Europe címmel rendezett részben jelenléti, részben online konferenciát május 9-én, melynek keretében a művészi szabadság európai helyzetét értékelték. Az alábbi összefoglalóban Heiko Maas német külügyminiszter és két magyar felszólaló is látható, Ferencz Győző, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia ügyvezető elnöke és Czinki Ferenc, a Szépírók Társasága alelnöke.
A szövetségnek különösen fontos a művészet szabadsága. Az alapításukkor elfogadott
Berlini Manifesztum kitér arra, hogy több európai ország mai kultúrpolitikája a művészetet és a kultúrát kizárólag nemzeti szinten érti.
Ez számos akadémia és kulturális intézmény függetlenségét veszélyezteti. Ezen állítás alátámasztására a manifesztum az Európai Unió Alapjogi Chartájának 13. cikkelyére hivatkozik, amely a művészet és a tudományos kutatás szabadságához való jogot rögzíti.
Az Akadémiák Európai Szövetsége a konferencia nyomán „minden rendelkezésre álló jogi eszközzel” fellép a magyarországi gyakorlat ellen.
Mint azt közleményükben kifejtik, Magyarországon a kormány rendszerszintűen korlátozza a kulturális intézményi függetlenséget. Erre az SZFE „átadását egy kormányközeli alapítványnak és az egyetemek autonómiájának általános megszüntetését” hozzák fel példának.
Ha az EU valamely tagországában a szólás- és művészi szabadságot korlátozzák, az támadás a többi ország demokratikus jogaival szemben is.
E jogokat csak együtt védhetjük meg sikeresen – fogalmaz a közlemény.
A szövetség ezért online petíciót nyújt be az Európai Parlamentnek és az Alkotmányos és Emberi Jogok Európai Központjával (ECCHR) együttműködve panaszt tesz az ENSZ kulturális jogi raportőrénél, Karima Bennoune-nél. A petíció itt érhető el.
„Az Akadémiák Európai Szövetsége (European Alliance of Academies) a tekintélyes berlini Művészeti Akadémia (Akademie der Künste) kezdeményezésére jött létre – utóbbinak több magyar tagja is van, köztük Szabó Isván, Nádas Péter, Eötvös Péter és Kurtág György. Az európai szervezethez eddig 65 nemzeti akadémia csatlakozott az EU csaknem valamennyi országából, továbbá Nagy-Britanniából és Norvégiából, köztük Magyarországról a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia (SZIMA) és a Szépírók Társasága.
A Szövetség célja a szolidaritás eszméjének, a művészet és gondolkodás szabadságának védelmezése,
többek között a – különösen a COVID-19 járvány politikai következményeként felerősödött – bezárkózó és kirekesztő politikával szemben” – idézi fel az Artportal.
Forrás: Artportal, borítókép: Akadémiák Európai Szövetsége