Június 1-jével új szabályok lépnek életbe a szerzői jog terén. A reform részben a távoktatás okozta esetekre reagál, és úgy erősíti meg a szerzők helyzetét, hogy közben megkönnyítse a tartalmakhoz való hozzáférést.
A reform első lépéseként már tavaly megteremtették a digitális távoktatás szerzői jogi feltételeit, tájékoztatta a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) az MTI-t.
A mostani módosítás többek között átláthatóbbá teszi a szerzők és az előadóművészek díjazására vonatkozó szabályozást, és tisztázza az internetes platformok felelősségét a felületükre feltöltött szerzői jog által szabályozott tartalmak felhasználásával kapcsolatban.
Lehetővé teszi, hogy múzeumok, könyvtárak a kereskedelmi forgalomban már nem elérhető műveket könnyebben tudják használni.
A jogszabályváltozás az uniós irányelvek átültetésével új, szabad felhasználási módot vezet be a szöveg- és adatbányászat tekintetében. Bevezeti a paródiakivételt is, amely azt jelenti, hogy egyes szerzői jogi tartalmak szabadon átdolgozhatók, parodizálhatók lesznek az eredeti mű alkotójának engedélye nélkül is.
Az eddigi hiány érezhető volt: 2020-ban még úgy nyilatkozott a Fővárosi Ítélőtábla, hogy perben nem lehet erre a típusú szabad felhasználásra hivatkozni, mert a szerzői jogi törvény nem tér ki rá.

Pomázi Gyula, a hivatal elnöke a közleményben úgy fogalmazott, hogy a szerzői jogi rendszer igazságosságának előmozdítása a nagy internetes platformok térnyerése miatt vált szükségessé.
Az új szabályok révén a nagy szolgáltatók a rajtuk keresztül elért szerzői jogi tartalmak, vagyis zenék, videók után fizetnek majd az alkotóknak.
A törvény új rendelkezései alapján egyértelművé válik, hogy a nem üzleti célú zenefelhasználások után a feltöltőknek nem kell fizetniük – jelezte az elnök.

Bevezették a sajtókiadói jogot. A digitális hírfogyasztás növekedése miatt ugyanis az egyre jelentősebb online hirdetési bevételek jelenleg nagyrészt a nagy internetes platformokhoz jutnak. A jogszabályváltozás révén a kiadók kizárólagos jogokat kapnak kiadványaik online felhasználásánál.
Forrás: MTI, borítókép: a DC Comics Supermanjének inget feltépő mozdulata a HVG 2016. szeptember 8-án megjelent számának címlapján