Harmadik alkalommal rendezik meg Magyarország legnagyobb független kortárs művészeti eseményét, az OFF-Biennále Budapestet. A 2021. április 23-án indult és öt héten át tartó programsorozat kerettémája idén József Atilla Levegőt! című verse. A névadás – továbbgondolva a költő metaforáját – egyrészt az alapvető szabadságjogokra, másrészt a fenyegető klímakatasztrófára utal. Így kaphatott a programban hangsúlyos szerepet az ökológiai problémák mellett a kisebbségek, főleg a romák helyzete.
A Levegőt! ezúttal Budapest számos helyszínén tizennégy művészeti projekt keretében járja körbe ezeket a témaköröket, megoldásokat keresve és cselekvésre szólítva fel. A művészeti szakemberek által 2014-ben életre hívott program,
az OFF-Biennále fő célkitűzésének tekinti, hogy megerősítse a helyi független művészeti színteret,
és nyilvános párbeszédet indítson el. Az esemény alapítói egy olyan platformot szerettek volna létrehozni, amely segíti a kortárs művészet szereplőit (alkotókat, kurátorokat) abban, hogy kapcsolatba kerüljenek a publikummal. Az OFF szervezőinek célja ugyanakkor az is, hogy nyilvános workshopokon együtt gondolkozzanak olyan társadalmi, politikai, környezeti kérdéseken, amelyek nagy tömegek számára is „égetőek” lehetnek.
A harmadik OFF-Biennále 2020-as megrendezését a járvány akkori rohamos terjedése megakadályozta. A mostani, egyre javuló tendenciáknak köszönhetően idén végre sor kerül az eseményre, amelyen a szervezők főleg online beszélgetésekkel, tárlatvezetésekkel és bemutatókkal várják a közönséget, de korlátozott létszámban élőben is látogathatók egyes projektek (pl. hangséta, workshopok).
Az idei kínálat a korábbi évektől eltérően kevesebb, de komplexebb projektekre fókuszál.
Habár a paletta nem túl széles, annál változatosabb, a rendezőket is meglepte, mennyire új jelentésrétegekkel gazdagodott a kiindulópontnak választott téma. A Levegőt! projektjei nem csupán rámutatnak a problémákra, hanem a kritikán túl hol utópisztikusan, játékosan, hol pedig kézzelfogható javaslatokkal élve hívják fel a figyelmünket ezek megváltoztatására. A programok között találhatunk egyénileg bejárható hangsétát, óriási, felfújt „lufiszobrot”, a Klímaképzeleti Ügynökség alkotóinak programját, magyar és külföldi alkotók tárlatait. Kedvcsinálónak íme közülük néhány:
A kis olvasztótégely
A projekt egy egyénileg bejárható hangséta során elevenít fel kevéssé ismert, 19. századi és mai történeteket. A szövegek a történelmi és a jelenkori nacionalizmus rétegeinek összefüggéseit reprezentálják. A különleges esemény kiindulópontjaként egy valós, de végül sutba dobott haditerv szolgál: 1849 nyarán, a forradalom és szabadságharc idején a magyar hadvezetés elrendelte a Tihanyi-félsziget árokkal való leválasztását a szárazföldtől. Céljuk az volt, hogy a megmaradt csapatok összegyűlve folytathassák az ellenállást, ám a munkálatok nem kezdődtek el, a terv meghiúsult.
Így bukott el a kis olvasztótégely metaforájával megjelenített eszme: a testvérnemzetek közössége,
és vele együtt a szabadságharc is. A hangséta letölthető anyagát bármilyen fás területen, erdőszélen, de akár kertben is meghallgathatjuk. A nemzetről való diskurzus felidézésének az a jelentősége, hogy mérlegre tegye a 19. században alulmaradó, az egyéni szabadságjogokat tiszteletben tartó nemzetfogalmat és az etnicista nacionalizmust.
Aerocene: Museo Aero Solar
A név egy óriási, felfújható és lebegő szobrot takar, amelyet jó idő esetén felengednek az égbe. Az Aerocene: Museo Aero Solar voltaképpen fosszilis energiák nélkül, a Nap és a szél energiáját felhasználva emelkedik a magasba. Kifejlesztése az argentin kortárs művészhez, Tomas Saracenóhoz, és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) meteorológus kutatóihoz köthető. Ez a bámulatos, lebegő szobor a környezet légköri paramétereit használja és azok mérésére alkalmazható. Saraceno projektje a fosszilis források kimerülése utáni állapotot vizionálja és elgondolkodtat minket, hogy a mobilitás miként is hat az életmódunkra.
MENÜ imaginaire
A Kőfaragó utcai kiállítótér közepén egy hosszú étkezőasztal áll, megrakva minden „földi jóval”: üvegtálakra helyezett aprócska süteményekkel, befőttesüvegekben lévő, finomnak tűnő étkekkel. A kiállítás középpontjában az étkezés jövője áll. Designerek, filozófusok és képzőművészek különböző kérdésfelvetéseit ismerhetjük meg az élelmiszer-rendszerekkel kapcsolatban:
merre tartanak fogyasztási szokásaink, leválasztható-e az emberi test a környezetéről, amely táplálja.
A Menü imaginaire futurista alkotásai és azok felvázolt hipotézisei az étkezés kérdésén át vizsgálják az emberi tevékenységek környezetre gyakorolt hatását. Szó szerint testközelbe hozzák a nehezen megérthető globális folyamatokat a falon látható emberi és állati testeket ábrázoló képekkel. A tárlat interaktív, a jövőbe mutató munkákat és a köréjük felvázolt „gondolatokat” nemcsak a képek melletti szövegeken olvashatjuk, hanem képernyőn keresztül is megnézhetjük, meghallgathatjuk egy külön szobában. A projekt célja, hogy tudatosítsa bennünk az étkezésről alkotott képünket, fogyasztási szokásainkat és annak következményeit.
Az xtro realm bemutatja: ACLIM! Klímaképzeleti Ügynökség
Az ACLIM!-et megalapító xtro realm művészcsoport még 2017-ben jött létre három fiatal alkotó: Süveges Rita, Zilahi Anna és Horváth Gideon kezdeményezéseként. Ennek a Klímaképzeleti Ügynökségnek az a missziója, hogy a művészet eszközeivel megfoghatóbbá tegye az ökológiai és klímaválság fenyegetéseit. E célból mindhárman szerveztek olyan beszélgetéseket, olvasóköröket, kirándulásokat és kiállításokat, amelyeknek közösségépítő erejük volt. Ugyanezt a szellemiséget képviseli az ügynökség az idei OFF-on is.
Az ACLIM! kiállítóterében olyan kutatásalapú művészeti munkák kaptak helyet, amelyeket magukkal a kutatókkal készült interjúk kísérnek:
Dúll Andrea környezetpszichológus, Köves Alexandra ökológiai közgazdász, Szathmáry Eörs evolúcióbiológus és Jordán Ferenc ökológiai hálózatkutató gondolatai lépnek kapcsolatba a kiállított munkákkal. A bemutatott művészeti projektek hálózatosan fognak össze különböző tudományágakat a lokális klímaképzelet feltárása érdekében, amelyre azért van szükség, hogy egyáltalán el tudjuk képzelni, hogyan élhetünk másként, fenntartható módon.
A kortárs művészet öt hete még számos különleges eseményt kínál, ezekről a offbiennale.hu oldalon lehet tájékozódni. A Levegőt! OFF-Biennále Budapest programjai 2021. április 23-tól május 30-ig tekinthetők meg.
A borítófotón az Aerocene: Museo Aero Solar projekt látható (forrás: offbiennale.hu).