Ha a Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltása miatt az egyetemről távozó hallgatók oktatóikkal folytathatják a képzésüket, az az Emergency Exit diplomamentő programnak köszönhető, melyet az Európai Parlament (EP) is díjaz.
A Freeszfe Egyesület programja kapta 2021-ben Magyarországról az EP által alapított Európai Polgár díjat. Az elismeréssel olyan kivételes teljesítményt nyújtó személyeket vagy szervezeteket díjaznak, akik hozzájárultak a közös megértés, a polgárok és a tagállamok közötti szorosabb integráció előmozdításához, vagy
az EU értékeinek képviseletére hivatott programokat alakítanak ki, az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglaltakért tesznek.
A Freeszfe Egyesület Emergency Exit diplomamentő programjának célja, hogy az SzFE modellváltása miatt az egyetemről távozó hallgatók oktatóikkal folytathassák a képzésüket és diplomát kaphassanak.
Öt európai egyetem ismeri el a hallgatók eddig megszerzett kreditjeit és segíti az oktatóikkal tovább folytatott munkát.
Ez az öt a salzburgi zeneművészeti egyetem (Universität Mozarteum), a ludwigsburgi előadóművészeti egyetem (Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg), a varsói színművészeti egyetem és annak kihelyezett białystoki bábtanszaka (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza), a svájci színiakadémia (Accademia Teatro Dimitri) és a bécsi Filmakadémia (Filmakademie Wien).

A jelöléseket az EP-képviselőkből álló nemzeti zsűrik rangsorolták, majd az Európai Parlament alelnökének vezetésével ülésező brüsszeli zsűri döntött a díjazottakról. A kuratóriumot az elnök, az EP négy alelnöke és két korábbi elnöke, két kiemelkedő személyiség, valamint egy páneurópai civil társadalmi szervezet és egy páneurópai ifjúsági szervezet egy-egy képviselője alkotta.
A díjat az Európai Parlament hazai irodájának szervezésében először Magyarországon, majd novemberben Brüsszelben, egy központi ünnepségen adják át az összes európai díjazottnak.
A borítókép forrása a Freeszfe Egyesület.