Nagylátószög – 120 éves a magyar film címmel kiállítás nyílt a budapesti Ludwig Múzeumban, melyre a Lumière-cég első magyarországi felvételeit is kölcsönkérték. Felújított korai mozgóképektől egészen a kortárs filmsikerek eredeti fesztiváldíjaiig tekinthetik át a filmtörténetet a látogatók.
Az első megrendezett jeleneteket is tartalmazó magyar filmet, A tánczot 1901. április 30-án mutatták be a budapesti Uránia Tudományos Színházban. Ezt az időpontot tekintik a magyar film születésnapjának. 120 év telt el azóta, az évforduló alkalmából a Ludwig Múzeumban megrendezett kiállítás nagyívű áttekintést nyújt a magyar mozgókép történetéről.
A tizennégy kiállítóteremben lévő tárlat fotóanyaggal, plakátokkal, a filmekben szerepelt és azokhoz kapcsolódó tárgyakkal, jelmezekkel,
vetítőgépekkel, kamerákkal és gyártási eszközökkel, díjakkal, magyarázatokkal, stílustörténeti összeállításokkal, vetítésekkel enged betekintést a magyar filmtörténetbe.
E történet alakulásában éppúgy szerepe van a történelemnek, mint az újító szándékoknak és gondolatoknak.
A tárlat bemutatja a mozgókép megszületése előtti korszak kísérleteit is, az ekkoriban népszerű optikai játékokat és a magyar némafilmeket.
A kiállításon eddig soha nem látott minőségben kerülnek közönség elé az első Magyarországon forgatott filmfelvételek, amelyeket a Lumière-cég megbízottjai készítettek Budapesten, 1896 májusában.
A filmek megörökítik a Lánchídon áthaladó forgalmat és a millenniumi felvonulást a várbeli Dísz téren.
A lyoni Lumière Intézettől kölcsönkapott, 125 éves filmtekercsek 4K felbontású digitalizálását a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum igazgatóság végezte.
A kiállítás történeti áttekintésében kiemelt helyet kapnak a külföldön, elsősorban Hollywoodban sikereket arató magyar filmesek, a magyar és magyar származású Oscar-díjasok.
Óriástérkép méretű infografikán követhetjük a magyar filmesek elvándorlási hullámait és célállomásait.
A kortárs filmsikerek kapcsán a látogatók több fontos fesztiváldíjat eredetiben is megcsodálhatnak. Az összegyűjtött anyag mellett egy vetítőterem biztosít folyamatos filmélményt a látogatók számára.
A kiállítás kurátora volt Balogh Gyöngyi, Barkóczi Janka, Boronyák Rita, Czirják Pál, Erdős Emese, Fazekas Eszter, Hussein Evin, Kurutz Márton, Löwensohn Enikő, Orosz Anna Ida, Ráduly György, Takács Rita, Torma Galina, Varga János, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum munkatársai.
A tárlat a Ludwig Múzeumban november 14-ig látogatható.
A fotókat Rosta József készítette.