Abdulrazak Gurnah tanzániai írónak ítélte a 2021-es irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, az indoklás szerint „a gyarmatosítás hatásainak és a kultúrák és kontinensek közötti szakadékba kerülő menekült sorsának kompromisszumoktól mentes, együttérző átlátásáért”.
A Nobel-díjakat hagyományosan Alfred Nobel halálának évfordulóján, december 10-én adják át, ez a járvány miatt idén elmarad. Az érmeket a jelöltek a hazájukban vehetik át.
A rangos irodalmi elismerés mellé tízmillió adómentes svéd korona (kb. 352 millió forint) jár.
Gurnah 1948-ban született és Zanzibár szigetén nőtt fel. Az 1960-as évek végén menekült az Egyesült Királyságba az erőszakos etnikai konfliktus elől. Huszonegy évesen kezdett írni, alkotói nyelve az angol lett.
Prózaíró, tíz regénye mellett novellákkal jelentkezett,
legismertebb művei a Paradise (1994), mellyel az irodalmi köztudatba került, a By the Sea (2001) és a Desertion (2005). A menekültek szétszakadó életvilága az életmű visszatérő témája.
Magyarul eddig nem volt könyve olvasható. Gurnah a University of Kent professzoraként dolgozott évtizedekig, kutatási területe a posztkolonializmus, köztük Salman Rushdie, Ngũgĩ wa Thiong’o és a szintén Nobel-díjas Wole Soyinka.
Forrás: Nobel Prize