Vitát váltott ki a javaslat, hogy Elena Cornaro Piscopiának, aki a világon először szerzett nőként doktori címet, szobrot állítsanak Padova főterén, ahol jelenleg csak neves férfiak szobrai láthatók. Mást mond a tanácsos, a művészettörténész és a kulturális műemlékvédelem.
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia 1678-ban szerzett filozófiai doktorátust az észak-olaszországi Padovai Egyetemen. Jómódú családja számos tudományágban taníttatta, tizenhét évesen már több nyelven beszélt, négy hangszeren játszott és zenét is szerzett. Az egyetem leírása szerint
eredetileg teológiából akart tudományos fokozatot szerezni, ám ezt a rektor megtagadta tőle.
A campuson 1773 óta szobor tiszteleg az emléke előtt.
Olaszország legnagyobb terén, a padovai Prato della Valle téren jeles történelmi személyiségek kaptak emlékművet, akik a városból származtak vagy kapcsolatban álltak vele. Az ellipszis alakú téren eredetileg 88 szobor volt, többek között Galileo Galilei csillagászé és Antonio Canova szobrászé. A velencei dózséknak emelt 10 szobrot Napóleon hadserege megsemmisítette, miután elfoglalta a Velencei Köztársaságot. Ezek közül nyolcat később obeliszkekkel helyettesítettek, míg
két talapzat jelenleg is üresen áll.
A két padovai városi tanácsos által benyújtott javaslat azt követően született, hogy egy felmérésből kiderült: az ország közterületein felállított, olasz személyiségeket ábrázoló szobrok közül mindössze 148-at szenteltek nőknek.
A javaslat azonban vitát váltott ki, Carlo Fumian, a Padovai Egyetem történészprofesszora szerint „drága és bizarr” az ötlet, amely „divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes”.
„A műemlékek mozgatása, mintha legók lennének, veszélyes és értelmetlen játék”
– nyilatkozta az Il Mattino di Padova című helyi lapnak. Hozzátette: egy új szobor felállítása helyett az egyetemen található szoborra kellene felhívni az emberek figyelmét. Davide Tramarin művészettörténész szerint a két üres talapzatnak úgy is kellene maradnia, mivel a Napóleon csapatai által okozott pusztítást jelképezik. A város kulturális örökségvédelmének egy illetékese pedig úgy vélte:
a téren inkább egy másik, az utóbbi idők történelméhez kötődő nő szobrát kellene felállítani.
Piscopia teljesítményét az is fémjelzi, hogy a következő nő, aki doktori fokozatot szerzett, több mint 50 évvel később követte: Laura Bassi.
Forrás: MTI, borítókép: Piscopia a Google kereső kezdőoldalán is szerepelt.