Egy sokoldalú egyéniség, aki harsonaművészként áll a Chameleon Jazz Band élén, többek között a Bécsi Zeneművészeti Egyetemen tanult, s aki a mestereitől kapott tudást mára a következő nemzedéknek igyekszik átadni. Bálint Rezsővel a szakmai érdeklődésének rétegeiről, valamint a Chameleon Jazz Band eddigi éveiről és sikereiről beszélgettünk.
KULTer.hu: Harsonaművészet, zenepedagógia, műsorvezetés vagy éppen zenei producerkedés – ez mind-mind Bálint Rezső. Többek között a Bécsi Zeneművészeti Egyetemen tanultál, ám a tudásod, valamint a szakmai identitásod folyamatosan fejlődik. Hogyan alakult ki benned az elképzelés, hogy mindezekkel a területekkel foglalkozni szeretnél?
Nagyon örülök, ha munkásságommal kapcsolatban valamiféle fejlődést vélsz felfedezni, mert őszintén hiszem, hogy életünk egyik fontos eleme, hogy szüntelenül tanuljunk, új dolgokat tapasztaljunk és bölcsebbé váljunk. Egyszer olvastam valahol, hogy az ember 30-40 éves korára szinte mindent átél az életben, amit csak lehet. Nagyon megfogott ez a gondolat. De hogyha mindez igaz, akkor mégis mi változik? Szerintem egyetlen dolog. Az, hogy mi ezekhez a történésekhez, helyzetekhez hogyan állunk hozzá. Ez egy nagyon nehéz folyamat, de megéri a fáradságot. Ma már
az élet minden területén arra összpontosítok, hogy minél rövidebb idő alatt, minél hatékonyabban érjem el a célomat,
bármiről is legyen szó. Így marad idő saját magamra, amikor pihenni, töltődni tudok. Nem lehet és nem is szabad fáradtan és kedvetlenül színpadra állni. Ugyanez igaz a tanításra. Ráadásul, ha valaki olyan sok minden iránt érdeklődik, mint én, akkor hatványozottan igaz az előbbi állítás, hiszen mindenkinek 24 órából áll egy nap.
Egy idő után rájöttem, hogyha valamit el akarok intézni, és azt is szeretném, hogy az magas színvonalú legyen és értéket képviseljen, akkor nekem kell megcsinálnom. Természetesen nem értek mindenhez, és van, amihez nincs energiám, sőt, sokszor kedvem sem. De ha dolgozunk egy projekten, akkor szeretek részese lenni a kezdetektől, legyen az oktatási kérdés, egy új dal megírása vagy akár egy turné megszervezése. Egyrészt
mindig nagyszerű ötletelni és létrehozni valamit a semmiből, másrészt kell valaki, aki átlátja és irányítja ezeket a tennivalókat és folyamatokat.
Ha megvannak a tökéletes partnerek mindehhez, akkor nyert ügyed van, ha ez hiányzik, a dolog sosem lesz igazán sikeres. Ezért van az, hogy inkább tartom magam menedzsernek, mint tanárnak.
KULTer.hu: Kik inspiráltak akár emberileg, akár szakmailag, hogy ezeket, avagy a korábban felsorolt „utakat” választottad?
Foltyn Péter, Sztán István és Dr. Garami Zoltán. Emberileg, zeneileg szinte mindent tőlük tanultam. Maximálisan hittek bennem, önzetlenül támogattak, és ha kellett, megfogalmaztak kritikákat is. A tanácsaikat, tudásukat ma már én adom tovább a következő nemzedékeknek, ami nagy kihívás, felelősség, de ugyanakkor gyönyörű hivatás is egyben.
KULTer.hu: A Chameleon Jazz Band húsz éve alakult meg, s a jubileumi koncertturnétok következő állomása 2023. november 23-án a MOMKult-ban lesz. A zenekar termékeny éveket és jelentős sikereket tudhat magáénak: immáron kilenc európai országban muzsikálva több száz koncertet adtatok, és rendszeresen dolgoztok együtt vendégművészekkel is. Készültök-e valamilyen meglepetéssel a jubileum alkalmából a budapesti közönségnek?
Az előadás és a setlist elkészült, igen változatos, ugyanakkor a hangszerelésnek köszönhetően mégis egységes lesz, hiszen szerepel benne dallamos jazz, lüktető funky, igényes popzene, de fülbemászó ballada is. Csak hozzuk a szokásos formánkat! Egyszer egy rádióinterjú alkalmával megkérdezte tőlem a riporter, hogy miben lesz más ez a koncert, mint az eddigiek? Hosszú válaszra számított. Én viszont annyit mondtam, hogy semmiben. Nagyon meglepődött.
Mi tesszük a dolgunkat, zenéket írunk a legkülönbözőbb műfajokban és turnézunk.
De csak akkor, ha van kedvünk hozzá és ha mindannyian ráérünk! Szerintem ez a Chameleon Jazz Band sikerének a titka. Kiállunk a színpadra és szórakoztatunk. Hogy az utóbbi időben ezt úgy tudjuk megtenni, hogy nagyon izgalmas helyszínekre jutunk el, és hogy többnyire teltház előtt zajlanak az események, az a legnagyszerűbb dolog, amit egy zenész elérhet a pályafutása során. Mindezt úgy, hogy ma már többnyire saját szerzeményekből áll össze a műsor. Ez nagy büszkeség és öröm számomra.
KULTer.hu: Milyen Chameleon Jazz Band-tagnak lenni? Vissza tudsz-e emlékezni olyan pillanatra, amikor úgy érezted: igen, mi már egy zenekar vagyunk.
Mivel a nevünkhöz híven a formáció és a műsorstruktúra is folyamatosan változott, inkább csak fontosabb állomásokra emlékszem.
Hálával tartozom a zenekar jelenlegi tagjainak, akikkel immáron jó pár éve együtt dolgozom.
Az, hogy a produkció élén egy harsonás áll, önmagában is elég ritka. Fiatal zenész barátaimmal valóban egyedi hangzást és izgalmas repertoárokat állítottunk össze az elmúlt időszakban. Birinyi Márk Ádám (zongora), Sárosi Áron (basszusgitár) és Telek Attila (dob) mellett sok vendég megfordul a koncerteken, de a show váza mindig négyünk játékára épül. Mi vagyunk most a Chameleon Jazz Band. Nagyjából ugyanaz az elképzelésünk zeneileg, a próbákon, és a turnébuszban is jó a hangulat. Ez alapfeltétele annak, hogy tervezni tudjunk és sikeres koncerteket adjunk.
KULTer.hu: Sablonos kérdés részemről, azonban úgy érzem, mivel húsz esztendő egy egészen impozáns időintervallum, megkérdezem, hogy milyen projekt, kollaboráció vagy éppen koncert volt az, amire a mai napig meghatározó élményként tekintesz vissza?
Ilyen az első külföldi fellépésünk Kassán, vagy a norvégiai utazások. Szlovákiába és Ausztriába mindig szívesen térünk vissza. De inspiráló egy-egy budapesti fellépés is, legyen az a MOMKultban vagy a Lóvasúton, hiszen ezeken a helyszíneken ismernek bennünket, és időről-időre mutatni kell magunkból valami újat is. A Chameleon Jazz Band Acoustic rendezvényeket igazán kedveltem, mert nagyon különleges produkciók voltak. Ebből egyébként hallhatnak ízelítőt majd a budapesti, jubileumi estre érkező zenerajongók.
Amikor az első ötleteimből dalok születtek és vittem őket megmutatni a srácoknak, az maradandó élmény,
ugyanúgy, mint az első, STORIES című, saját dalokat tartalmazó album megjelenésének időpontja. Este ültem a kanapén, és izgatottan vártam, hogy éjfélt üssön az óra. Amikor a streamingplatformokon megjelent a lemez, éreztem, hogy új időszámítás kezdődik számomra.
KULTer.hu: Hova tovább Chameleon Jazz Band? Még húsz év?
Őszintén megmondom, nem tudom a választ. Amíg kedvünk van, amíg motiváljuk egymást, amíg élvezzük a közös zenélést, addig csináljuk. Ha a közönség velünk tart, az egy csodálatos dolog, de ha egyszer ennek a zenei utazásnak vége lesz, akkor majd megtalál bennünket más feladat. A legfontosabb, hogy most együtt megéljük az előttünk álló jubileumi előadásokat! Ez az évad az ünneplésről szól. És őszintén remélem, hogy személyesen is találkozunk, mert a kulturális eseményekre, az emberi kapcsolatokra és a közös élményekre a mai rohanó, őrült világban sokkal nagyobb szükség van, mint valaha!
A borítóképet és a fotókat Purger Tamás készítette.