November 15-én Opera Total – Psalmus100 címmel nagyszabású hangversenyt rendeznek az Eiffel Műhelyház Mozdonycsarnokában a Psalmus Hungaricus ősbemutatójának centenáriuma alkalmából. A Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara és Gyermekkara öt Kodály-művet szólaltat majd meg.
Az estet Kodály Angyalok és pásztorok című, két gyermekkarra írt műve nyitja. A szerzői lelemény részeként az angyalok latin nyelvű gregorián liturgikus dallamvilágára a pásztorok a magyar népdalkincsből eredeztethető harmóniákkal válaszolnak. A darabot a Magyar Állami Operaház Gyermekkara Hajzer Nikolett karigazgató vezényletével adja elő. Szintén az első részben hangzik el Kodály Ének Szent István királyhoz című vegyeskari műve, amelyet Erdélyi Dániel karnagy vezényel majd.
Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesülésének, vagyis Budapest létrejöttének 50 éves jubileumára kérte fel a Székesfőváros Tanácsa a kor legnevesebb magyar zeneszerzőit, hogy az ünnepi alkalomra új műveket komponáljanak. Kodály nagyszabású művét, a Psalmus Hungaricust készítette el alig két hónap alatt, amelyet először 1923 novemberében mutattak be. A művet Pál Tamás vezényli, közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara és Gyermekkara, a tenorszólót Brickner Szabolcs tolmácsolja.
Ezt megelőzően Kodály egyik legnépszerűbb szimfonikus műve, a Galántai táncok csendül fel.
Az ötrészes, alig negyedórás mű népzenei inspirációi a felvidéki Galántához köthetők, ahol a zeneszerző gyermekkorának egy jelentős részét töltötte. A lassú bevezetőt követő négy gyors táncrészletben a népzenei elemek mellett verbunkos motívumok is hallhatók. A darabot ugyancsak Pál Tamás dirigálja.
A szünet előtt Kodály egy évvel a halálát megelőzve, 1966-ban befejezett Laudes organi című, orgonára és vegyeskarra írt műve lesz hallható. A különleges darabot a Magyar Állami Operaház Énekkarának 160 tagú vegyeskórusa szólaltatja meg, orgonán közreműködik Jean Klára, vezényel Csiki Gábor karigazgató.
Képek: Rákossy Péter