Az EtnoRomot a nagy múltú Kalyi Jag együttesből kivált énekes páros, Balog József és Künstler Ágnes alapította 2005-ben. A roma folklórból építkező saját szerzeményeikbe swinges és jazzes elemeket is kevernek, illetve bemutatják az arab, balkáni, spanyol és orosz cigánydalokat is. Kétszer is elnyerték a Budapest Fringe Fesztivál szakmai fődíját, és több koncertet adtak külföldön is: Marokkóban, Svédországban, Japánban, Norvégiában, az USA-ban és még számos országban. Januárban új lemezzel jelentkeztek, de már elkészült a következő album anyaga is. Künstler Ágnes énekessel remek hangulatú koncertjük után beszélgettünk a K11 Művészeti és Kulturális Központban.
KULTer.hu: Januárban új lemezetek jelent meg, ez immáron a negyedik. Mesélnél nekünk kicsit a lemez stílusáról, és hogy milyen szempontok alapján válogattátok ki a dalokat?
Kicsit jobban visszatértünk a gyökerekhez. Az EtnoRom arról is híres, hogy néha jazzes, néha swinges játékokat is bedob a cigány zenébe. Ezek mind megférnek egymás mellett, merthogy a romák ezt is játsszák, azt is játsszák, amazt is játsszák. De
mi elsősorban a folklórt képviseljük,
és most úgy éreztük, hogy ezen a lemezen inkább a hagyományosabb dolgokat szeretnénk elkészíteni. Például a ma is hallott Elindultak a cigányok a bálba című dallal kapcsolatban az vettük észre, hogy már olyan sokan elzenélték, de csak táncházakban, és általában magyar zenészek. De mivel ezek őrkői cigány dalok, úgy éreztük, hogy akkor most már meg kéne csinálnia egy roma együttesnek is. És ebből lett egy egész csokor, ami Őrkői blokk címmel szerepel a lemezen.
Vagy például az E Lulugyi Náj Tyiri (Ez a virág nem a tied) című dal. Már korábban megkértük Nagy Gusztáv cigány költőt, hogy írjon nekünk egy-két szöveget, és ennek a versének a tartalma nagyon megragadott bennünket. Az a háttere, hogy a roma lányok, főleg régebben, elég korán mehettek és mentek is férjhez. De azért előfordult, hogy mégis úgy érezték a szülők, hogy annyira korán azért mégse menjenek férjhez, és kicsit elhajtották az udvarlókat, azt mondták, hogy: „Várjatok még, hadd nőjön, hadd legyen nagyobb, okosabb és ügyesebb.” Hadd vigyázzanak még a szép kislányukra.
15-16 évesen a roma lányok már teljesen érettek és nagy nők,
viszont azért mégis van egy olyan érzése a szülőnek, hogy még egy picit várjunk vele. Ehhez az is hozzátartozik, hogy általában a lányok kerülnek a fiúk házához. És azért nem mindegy az, hogy állja ott meg a helyét, hogyan fog ott élni, hogyan lesz ő ott jó kis menye az anyósának. Tehát vigyáznak rá, és nem engedik el olyan hamar őket. Erről szól például ez a dal. Zeneileg jellemző ránk egyébként az is, hogy a régi stílt, a folklór stíljét próbáljuk belelopni mai mondanivalóba.
KULTer.hu: A napokban jött ki új klipetek is, ami egy a táncházairól is ismert budapesti szórakozóhelyen, a Pótkulcsban készült. Zeneileg szintén a hagyományosabb, folkos stílust mutatjátok meg benne, a klipben pedig nagyon tehetséges roma táncosokat látunk, a legfiatalabb korosztályból is.
Igen, ez most egy könnyedebb, jókedvű dalunk lett. A humorosabb részét fogtuk meg a történetnek, hogy hajnalig, ha a csillag ragyog, a kedves emberek még mindig ott vannak a kocsmában, és hogy ennek az asszony mennyire örül vagy nem örül. Mondták is nekünk egyébként hogy: „Gyerekek, nem is gondoltam volna, hogy ti ilyen jókedvű, humorosak vagytok, hát ti vagytok az etalon.” Én meg mondtam, hogy: „Hát jól van, és akkor nem lehet nevetni? Vagy mi a baj?”
KULTer.hu: A Facebook-oldalatokon olvashatjuk, hogy jelenleg is új albumon dolgoztok.
Igen, ez egy versmegzenésítéses lemez lesz, a saját szövegeink most egyáltalán nem szerepelnek. Több roma költő verseinek ihletésére készültek a dalok. Olyan történetük van ezeknek a verseknek, melyek nagyon megérintettek minket, reméljük, hogy ezért talán másokat is meg fognak. Most már a stúdiómunkákon is túl vagyunk. De nem hiszem, hogy kézzelfogható CD-formátumban is kapható lesz, mert egyszerűen nem tudom, hogy hol lehetne megcsinálni. De online mindenképpen szeretnénk megjelentetni a dalokat. Ezen kívül, amit kevesebben tudnak, van egy gyereklemezünk is. Ennek az az érdekessége, hogy
nem nagyon van roma gyerekdal. Ha készültek is ilyenek, nem nagyon tudunk róluk.
Ezért is érdekelt minket, mert hiánypótló. Van egy olyan része is az anyagnak, hogy például számolni tanítjuk őket egy dalon belül. Ehhez tudni kell azt is, hogy nagyon sokan elhagyják mostanában a nyelvüket, mert persze a közértben sem oláh nyelven kérik a kenyeret. A mi együttesünk egyébként kétnyelvű, oláh cigány és magyar nyelven is énekel dalokat. Főleg Rostás Farkas György és Nagy Gusztáv versei hallhatóak ezen a lemezen. Arra gondoltunk, hogy ha meg tudjuk zenésíteni ezeket a szövegeket, talán könnyebben eljutnak az üzenetek a gyerekekhez is.
KULTer.hu: Hol láthatunk titeket legközelebb?
Júliusban most nem lesznek fellépéseink, de augusztusban több is lesz, 8-án például Szentendrén, a Cigány dal napja alkalmából, aztán 18-án a Vörösmarty téren koncertezünk a Duna Karnevál meghívására. Aztán megyünk még Szlovákiába, majd Makóra. Megyünk még egy pár helyre.
Borítókép: az EtnoRom Facebook-oldala.