Idén októberben is vár minden érdeklődőt a RUSZT színházi fesztivál október 21-27. között a Ráday utcában. Előadásokkal, városi sétával, koncerttel, inkluzív foglalkozásokkal, garázsvásárral, ingyenes színházi nevelési programmal, magyar és angol nyelvű improvizációs előadásokkal és workshopokkal készülnek a szervezők. A programsorozat apropóján Bán-Horváth Veronikával, az Itt és Most Társulat művészeti vezetőjével beszélgettünk többek között a találkozóról, a változásról, a független színházak helyzetéről.
KULTer.hu: Idén, immáron harmadik alkalommal szervezitek meg a Ráday Utcai Színházi Találkozót. Mi hívta életre a kezdeményezést?
Amikor beköltöztünk a Ráday utcába 2019 elején, az Itt és Most imprós bázisát egy házi minifesztivállal, a StartFeszttel indítottuk. Ezt leginkább az öröm és a tenni akarás hívta életre, Borbás Gergővel elképesztő lelkesedéssel vágtunk bele abba, hogy ezt a csodás teret élettel töltsük meg. Összesen két évindító StartFesztünk volt, aztán jött a világjárvány, március végén bezártak a színházak. A Ráday utcai szomszédainkkal lett egy közös krízishelyzetünk.
Ebből jött a gondolat: mi lenne, ha mind egyszerre nyitnánk újra ősszel?
ReStart Feszt néven a fő célunk az volt, hogy a nézőket visszacsalogassuk a színházakba, és megmutassuk, hogy a Ráday utca milyen sokszínű, izgalmas kulturális erőtér színházi fronton is. Megszerettük ezt az együttműködést, megtartottuk, és új néven, RUSZT-ként tértünk vissza a következő ősszel, ami amellett, hogy a Ráday Utcai Színházi Találkozót jelöli, megidézi Ruszt József rendező szellemiségét is, akitől Sztarenki Pál, a Pinceszínház igazgatója előszeretettel idéz.
2022-ben a Magyar Fesztivál Szövetség által minősített fesztivál lettünk, 2023-ban pedig a nemzetközi színtérre is felkerült a RUSZT, hiszen ír és portugál vendégelőadások is szerepeltek a repertoárban. A rendezvénysorozat mára EFFE Labellel rendelkezik – ez a European Festivals Association (EFA) minősített pecsétje, amelyet azok az európai fesztiválok kaphatnak meg, amelyek elkötelezettek a művészetek és a részvételiség, a közösségi összefogás és a nemzetközi nyitottság mellett.
KULTer.hu: A 2024-es program középpontjában a változás hívószava áll. Hogyan tudnád megfogni, megfogalmazni a rendezvénysorozat idei esszenciáját?
A minap nem túl szerencsésen fogalmaztam meg éppen ezt a Millásreggeliben. Beszéltünk arról, hogy a kultúrafogyasztási szokások, a művészet lehetőségei és feladatai, maguk a kifejezési formák is átalakulóban vannak. Több irányból is izgalmas ez: tudomásul vehetjük, hogy nem az van, amire korábban számítottunk, és ez a szembenézés változásra késztet, valamint magunk is válthatunk ki változást. Kaptam egy kérdést, hogy lehet-e erről politikamentesen beszélni, és rávágtam, hogy igen. Pedig ez butaság, hiszen
a színház társadalmi, morális kérdésekkel, közös ügyeinkkel foglalkozik, ebben az értelemben tehát igenis politikus.
A politika nem egyenlő a pártpolitikai egymásnak feszüléssel. Persze a változás a független színházak kontextusában a függetlenek finanszírozási kérdéseit is felveti. Vasárnap lesz alkalom arra, hogy erről együtt gondolkodjunk, a Stúdió K szervezésében Nagy Zoltán, a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) ügyvezetője tart előadást, itt kérdésfeltevésre, kötetlen beszélgetésre is sor kerül.
KULTer.hu: Október 21-27. között 4 helyszín 27 programja közül válogathatnak az érdeklődők. Hogyan áll össze az idei programstruktúra?
A korábbi évekhez képest időben elnyújtottuk a fesztivált, egy héten át futnak események a RUSZT keretein belül. Volt rá belső igény, hogy kevesebb párhuzamosság legyen, és mi magunk is át tudjunk menni egymás programjaira. Emellett szerettük volna azokat a napközben megvalósuló színházi nevelési és egyéb eseményeket is behozni a fesztivál égisze alá, melyek jellegükből adódóan kicsit láthatatlanok maradnak.
A színházi előadások vannak túlsúlyban, de az irodalmi és képzőművészeti vonal is megjelenik,
lesznek közösségi programok, és workshopokat is kínálunk azoknak, akik cselekvő, részvételi lehetőséget keresnek.
A RUSZT megnyitójának házigazdája idén a Pinceszínház lesz, október 21-én ezt az ő évadnyitó sajtótájékoztatójukkal egybekötve tartjuk. Fehér Renátó költőt kértük fel idén, hogy nyissa meg a színházi találkozónkat. Kedden Siklósi B. Judit gobelin kiállításával és két színházi előadással folytatjuk, a Médeával (Pinceszínház) és a Lélekvesztővel, ami egy Sarkadi-adaptáció (Itt és Most). A teljesség igénye nélkül az érdeklődőket az alábbi programok várják: Stuart Mária-premier a Stúdió K-ban, inkluzív színházi nyílt próba és workshopok a MáSzínházban, VerShaker Jordán Tamással és Zoltán Áronnal a Pinceszínházban, magyar és angol nyelvű impróelőadások és workshopok az Itt és Mostban, Szorcsik Kriszta és Zoltán Áron Elmecirkusz című előadása Sziveri János vajdasági költő verseiből, bemutatók, garázsvásár, koncerttel egybekötött záróbuli. A nemzetközi vonal idén is a fesztivál része:
5 ország improvizációs társulatainak részvételével a V4 Improv Connect produkció látogat Budapestre,
valamint a grazi bázisú, osztrák, szlovén és olasz improvizatőrökből verbuválódott The Show Peeps is bemutatkozik.
KULTer.hu: A plakáton az alábbi felirat olvasható: „A független az szabad?” Mit jelent számodra az alábbi mondat?
Ez évről évre változik. Most az első asszociációm a Függőségeink című előadásunk, amit a RUSZT-on angol nyelven, felnőtt közönségnek is bemutatunk. Ez egy olyan komplex improvizáció alapú program, amit általában diákoknak játszunk külső helyszíneken, addiktológiai konzultáns partnereink közreműködésével, és fókuszában – ahogy címéből sejteni lehet – a szenvedélybetegségek állnak. Ennek kontextusában foglalkoztat a függőség és függetlenség kérdése, ezen belül az is, hogy
a határhúzás mennyiben szabadít fel, és mennyiben tesz magányossá.
Ellentmondásos dolog ez, hiszen ha határokat húzol, például felszámolod káros szokásaidat, hiába előnyös a változás a lelki egészséged szempontjából, előfordulhat, hogy a környezeted reakciója zavarodottság vagy elutasítás lesz. „Miért nem vagy olyan, mint eddig? Nem ezt szoktuk meg tőled. Jobb volt, amikor meghunyászkodtál, amikor nem mutattad ki az érzéseidet, amikor maszkot viseltél.” A függetlenséged kezdetben – amíg nem alakítod ki azokat a kapcsolódásokat, melyek kölcsönös megbecsülésen alapulnak – elég magányos lehet.
KULTer.hu: Az Itt és Most Társulat művészeti vezetőjeként hogyan látod, milyen kihívásokkal, nehézségekkel kell szembenézniük a független, kis színházaknak?
Maradva a fenti gondolatmenetnél:
meg kell találnunk a kölcsönös megbecsülésen alapuló kapcsolódásokat.
Ez mindenkinek más lesz, a független színházak nem egyfélék. Ha csak az utcát nézzük: ott van a 30 éves múlttal bíró Stúdió K, az inkluzív MáSzínház, vagy épp a mi improvizációs színházunk. Mind besorolhatók a független színház kategória alá, hiszen olyan színházak, melyek nincsenek sehol költségvetési soron, nem állami vagy önkormányzati fenntartó működteti őket. A közös nehézség világos: azok az állami pályázati keretösszegek, amelyek a független színházak számára a működésükhöz és szakmai munkájukhoz támogatást biztosítottak, drasztikusan csökkentek, az állam egyre inkább kivonul erről a területről. Persze ezek a források nyertes pályázat esetén álltak rendelkezésre, sosem lehetett velük automatikusan számolni, mégis, hiányuk mind új produkciók létrehozása, mind a működés fenntartása szempontjából gondot okoz a függetleneknek. A nézői támogatások, jegyáremelés, alkalmi adománygyűjtő akciók nem tudják a kieső összeget fedezni.
KULTer.hu: Mi lehetne a megoldás?
Gyertek el vasárnap erről beszélgetni a RUSZT-ra, ott lesz erről szó! Óvakodnék attól, hogy általános receptet mondjak, én arról tudok beszélni, hogy mi, az Itt és Mostban mivel próbálkozunk. A kezdetektől több lábon állunk. Foglalkozunk alkalmazott improvizációval is, és jelen vagyunk az üzleti szférában tréningekkel és cégre szabott előadásokkal. Sokat köszönhetünk a körülöttünk az évek során kialakult, egyre bővülő, improvizáció iránt érdeklődő közösségnek is, akiknek strukturált és ad hoc rendszerben is tartunk tréningeket, táborokat, közösségi programokat.
Emellett szakmán belül és kívül is keressük a kapcsolódási pontokat, kollaborációs lehetőségeket,
próbálunk olyan partnerségekre és készségekre szert tenni, melyek segíthetnek abban, hogy megmaradjunk, sőt, előre jussunk. Hogy csak az utóbbi időből szemezgessünk: Connect Conflict Night nehéz kommunikációs helyzetekről a Blue Colibri Appal, közösségi partneri együttműködés a Corvinus Science Shoppal, részvétel az Art is Business mentorprogramjában. Igyekszünk a nemzetközi jó gyakorlatokat is begyűjteni, bárhova utazunk, hozzuk haza az ötleteket. Ez imprótársulatként lehet egy járható út. Másoknak más útjai lesznek. Az például nagyon izgalmas, ami most az Átriumban történik.
KULTer.hu: Ha csak egy mondattal üzenhetnél az olvasóknak, mi lenne az?
Játszani szabad!
Képek forrása: RUSZT